Väikse näitena võiks tuua juhtumi vanema venesoost härrasmehega, kellel oli üsna iseäralik komme unes iseendaga valjul häälel vestelda. Ja tegu polnud mingi ühe-kahe juhusliku lausekatkega, vaid tunde kestva jutuvadaga, mis palatikaaslastel uinuda ei lasknud. Küll imetlesin ma siis ja imestan nüüdki veel õdede-sanitaride kannatlikku meelt asja ilupidi, rahulikul häälel ning tasakaalukalt siluda. Oli ka humoorikaid momente, kui sanitar ja õde sama püksata härrasmeest mööda palatit püüdsid, et teda tagasi voodisse meelitada.
Pidev magamatus, tugevad rohud, olid loonud inimesele kujutluspildi ründavatest «sipelgahordidest», mille vastu aitab ainult pükstest vabanemine ja voodist põgenemine. Tõepoolest oli naljakas, vägisi kippus naer peale, kuid naerda polnud võimalik – opihaav andis endast kohe teravalt märku. Jälle imetlesin ma personali kannatlikkust ja oskust lahendada selliseid inimlikke probleeme, mida ma endale varem isegi ette kujutada ei osanud ja pange tähele, kõige selle juures jäädi heatahtlikuks, säilitades huumorimeel. Kuna mul polnud varasemat haiglakogemust, pagasiks oli aga korduvalt meediast loetud kriitlised märkused meditsiini aadressil, siis saate isegi aru, et eelmainitud pealkiri – koolitus, läks täiesti asja ette.
Olin sattunud totaalselt erinevasse keskkonda võrreldes sellega, milles kogu varasem elu askeldasin ja toimetasin ning see oli üks väga õpetlik keskkond. Mida edasi, seda rohkem suutsin märgata ja hinnata seda tänuväärset tööd, mida selles valdkonnas tehakse. Sain aru, et read arstiteaduse isa, Hippokratese, vandest: ... ma korraldan haigete eluviisi nende kasuks parema võime ja otsuse järele, aga kõik, mis kahjustab või vigastab haiget, tahan neist eemale hoida... ei ole nende inimeste jaoks mingi abstraktne sõnamulin, vaid tegelik tegevusjuhis, mida ka järgitakse. Minu uus kogemus, mis saadud möödunud nädalate jooksul, vääris täiega elukoolituse ehk siis täienduskoolituse austavat nimetust.
Mida lõpetuseks öelda? Vast ehk siis seda, et saabuval jõuluõhtul, istudes laste- ja lastelaste ringis kuusepuu all, mõtlen ma kindlasti südamesoojuse ja tänutundega teile, kes te ka sellel imelisel ööl «sipelgahordidega» võitlete. Ilusaid kordaminekuid teile kõigile.
Austusega, kapten Lembit Uustulnd