Selge, et siin põrkuvad küsimused riigisaladustest ja ajakirjandusvabadusest. Riigikaitse seisukohalt on muidugi oluline teada saada, kuidas salajased dokumendid on lekkinud. Ajakirjanikud kaitsevad oma allikaid. Neist küsimustest allpool.
Esiteks aga järgmine tähelepanek. Ajakirjanike Laura Halmineni ja Tuomo Pietiläineni ilmunud materjalist näeme, et Soome kaitseväe luurel on fookus paigas. Signaalluure võimekust pole lastud kaduda, seda on arendatud ja arendatakse veelgi.
Kui te järgmine kord kohtate Eestis inimesi, kes igal võimalikul juhul püüavad Eestile välis- ja kaitsepoliitikas imeliseks eeskujuks pakkuda nn soometumist, siis juhatage nad muuhulgas selle materjali poole. Naiivne Soome eksisteerib eelkõige nende soovitajate peas, mitte tegelikkuses. 1300 kilomeetri pikkune idapiir ei ole lubanud Soome kaitseplaneerijatel kunagi naiivne olla, ei luba seda olla praegu ega ka tulevikus, isegi juhul kui päevapoliitilised tuuled retoorilist tolmu üles keerutavad.
Soome on Eestile eeskujuks kindlasti. Seda järjekindla mõistuspärase tegevuse ja kaitseinvesteeringutega. Ja ka mõlemal pool Soome lahte seni hästi hoitud ajakirjandusvabadusega.
Soomlaste ühiskondlik vaidlusküsimus on, kas ja kuidas luureasutuste õigusi laiendada ning tegevust reguleerida. Loomulikult tekivad – nagu igal pool, nii ka Soomes – küsimused, kuidas seaduse tähega tagada ühtaegu kodanike põhiõigused (sh sõnumisaladus) ja riigikaitse huvid. Sellesse vaidluskonteksti asetas ajaleht Helsingin Sanomat ka kõnealuse loo. (Kusjuures avaldatud materjalidest ei selgu, et Soome luurasutused oleksid kodanike põhiõigusi ohtu seadnud.)