Täna on erakordne päev. Teaduse ja teadusmaastiku problemaatikat käsitleb ainuüksi Postimees neljal leheküljel (sealhulgas juhtkirjas ja karikatuuri teemana) ning Sirp kahel ja poolel leheküljel. Võrreldava mahuga on vaid riigi teaduspreemiate kajastused vabariigi aastapäeva eel; sedagi tänu Sirbi huvile peegeldada teadust. Pluss kommentaarid «Terevisioonis».
See on kindel märk, et teadlaste kogukond on tugevnemas ning et nende muresid, rõõme ja vaidlusi võetakse ühiskonnas järjest enam omaks.
Samas on nukker, et kajastust saab temaatika, milles on tegelikult olemas kõik vajalikud kokkulepped, kogemused ja hea praktika. Keskseks valukohaks on teaduse usaldusväärsuse küsimus. Sest ülikoolid ja teadusinstituudid ei «müü» ju ühiskonnale teadustulemusi. Need on lõviosas avaldatud ja kõigile kättesaadavad.
Tegelikult «müüakse» (kui seda sõna üldse tohib selles kontekstis kasutada) teadustulemuste, järelduste ja soovituste usaldusväärsust. Ja kui sellega on midagi lahti, on mõistetav, et «klient» ehk ühiskond tõuseb tagajalgadele ja küsib, kas tema taskust võetud raha on läinud õigesse kohta. Sada protsenti oli õigus näiteks haridus- ja teadusministeeriumi asekantsleril Indrek Reimandil, kui ta hea teadustava allkirjastamise eel (konverentsil 1. novembril 2017) tegi selgeks, et kui ühiskond (või rahastaja selle esindajana) teadlasi usaldada ei saa, siis teadust ka ei rahastata.
Tänase vaidluse formaalseks objektiks on kolme ülikoolil rektori kokkulepe, kuidas kujundada, põhjendada ja esitada ülikooli(de) seisukohad kogu Eesti mõistes suurte ettevõtmiste kohta. Selle kokkuleppe sõnastus on muidugi äärmiselt ebaõnnestunud; ja kui mul oleks olnud kuidagi võimalik rektoritele eelnevalt nõu anda, oleksin soovitanud mõnd praeguse versiooni formuleeringut kindlasti vältida.