Kahtlemine Ühendriikide piirkondliku tuumavihmavarju kindluses võib ajendada Lõuna-Koread ja Jaapanit asuma oma tuumarelva väljatöötamise kallale. Õigupoolest oligi Lõuna-Koreal tuumarelvaprogramm juba ammu enne Põhja-Koread. Sellest loobuti 1975. aastal, kui Lõuna-Korea ühines tuumarelva leviku tõkestamise lepinguga, aga Soulis on ka hiljem arutatud tuumarelvaprogrammi taaskäivitamist. Ütlematagi on selge, et igasugune tuumarelvaga seotud pingetõus Korea poolsaarel oleks ääretult ohtlik kas või juba seepärast, et Kimi režiim tunneks seeläbi end senisest veel enam ohustatuna.
Uus diplomaatiline initsiatiiv
Seni on Ühendriigid Põhja-Korea suhtes eelistanud karmistada sanktsioone ja jätta probleemi tegelik lahendamine Hiina õlule. Aga kui Hiinal enam pole Põhja-Koreaga tihedaid majandussidemeid, pole selge, kas Pekingil jagub hoobi Kimi režiimi käitumise muutmiseks, isegi kui nad peaksid seda soovima. Ei ole välistatud, et edu võib nõuda samme, mis ulatuvad vaat et režiimivahetuseni.
Seepärast ei oleks tark toetuda ainuüksi Hiinale. Ilmselgelt on vaja avaramat diplomaatilist lähenemist, mis peab alustuseks võtma käsile fundamentaalse, kõige keskmes seisva probleemi: nimelt tõsiasja, et pärast 1950.–1953. aasta Korea sõda ei ole rahulepingut sõlmitudki.
Dialoog 64 aastat kestnud relvarahu asendamiseks ametliku rahulepinguga võiks ehk sillutada teed laiema arutelu juurde tuumarelva ja muude piirkondlikku stabiilsust ohustavate probleemide üle. Vähemalt võiks see jagu saada praegu valitsevast diplomaatilisest ummikseisust ja anda asjaosalistele mingigi ajendi hoiduda edasistest provokatsioonidest.
Laiemas plaanis võiks uus diplomaatiline initsiatiiv pakkuda lahendusi Põhja-Korea julgeolekumuredele ning anda neile samalaadseid võimalusi poliitiliseks ja majanduslikuks arenguks, mida on viimastel aastakümnetel ära kasutanud Hiina. See võib tunduda praegu õige kauge väljavaade, aga kui poolsaare julgeolekuga seotud probleemid leiavad mingigi lahenduse, ei ole see sugugi välistatud.
Alternatiiv on edasi liikuda praegusel rajal ning riskida sõjalise konflikti või lausa ulatusliku sõjaga. Kui ka õnnestub vältida kõige hullemat stsenaariumi, ei ootaks sellisel juhul piirkonda lähematel aastatel ikkagi ees midagi peale jätkuva ebastabiilsuse.
Inglise keelest eesti keelde ümber pannud Marek Laane
Copyright: Project Syndicate, 2017.