Mitte keegi, jah, mitte keegi ei suutnud seda katkendit siiralt esitada. Üks nooruke tüdruk hakkas vastikusest lausa nutma, tundes, et need sõnad on võltsid, et neist hõngub labasust, sest normaalsed inimesed nii ei räägi, ja mis peamine, mitte midagi sellist ei tunne.
Õpilastel oli täiesti õigus: sõnad armastuse, õrnuse, delikaatsuse, taktitundelisuse, teineteise eest hoolitsemise kohta on iganenud. See tähendab, et on muidugi täiesti võimalik, et mõnes kodus, perekonnas suhtutakse äärmise õrnusega lastesse või koduloomadesse (jah, koduloomade pärast ma nii väga muret ei tunnekski, nemad leiavad endale alati kellegi kaitsjaks). Lisaks leidub tänaseni inimesi, kes alustavad iga kinnitust väljendiga «Vabandust, aga …», ja on inimesi, kes räägivad vaikse, tasase häälega, häält tõstmata, seda kiunumiseni kõrgendamata.
Kuid paljud meist on unustanud, et meid, inimesi, kõige rohkem haavab, vaevab, tapab, rebestab, sandistab, taaselustab, päästab, aitab edasi elada ja häda välja kannatada just sõna, mitte aga kuul või rahusti.
Mulle paistab, et kultuuriga sisendatud süütunne, see süütunne, mis ei lase elada Tšehhovi tegelastel, nagu muide ka kõigi teiste suurte kirjanike tegelastel, peab ärgitama meis soovi vabandada, valida hoolikalt sõnu sõnastike ääretust varamust. Me kõik oleme omandanud poliitkorrektsuse arusaama, aga see on ikkagi diplomaatia ja õiguse valdkonna mõiste, see on pärit maailmast, kus tsivilisatsiooni ahelad ei luba pealispinnale tungida inimese elajalikul olemusel.
Kas oli hullumeelne see inimene, kes vehkis keset Tallinna nugadega ja kelle politsei maha laskis? Mina ei tea. Aga kuidas ka polnud, sulandus ta täiesti harmooniliselt tavapärasesse maailmapilti, sellesse uudistevoogu, mida me loeme iga päev, ammu enam õudu tundmata, kaasa ja läbi elamata, isegi ehmumata.
Ma ei taha kuidagi öelda, et inimene, kes on harjunud jõhkrutsema ja hoolimatult käituma, tingimata homme oponenti lööb või teda noaga suskab. Sugugi mitte. (Paljud mõrvarid jätavad tööalaselt hea mulje ja suhtlevad kenasti ümbritsevatega.) Aga veel on hingerahu tapjad.
Väga paljud meist. Eriti sügisel.
Vene keelest eesti keelde ümber pannud Marek Laane