Sama liin jätkus Ilta-Sanomates 30. oktoobril, kui leht avaldas kogu memo teksti, mida esitleti «Julgeolekukomitee hinnanguna».
Julgeolekukomitee üritas 30. oktoobril vääraid tõlgendusi ümber lükata, avaldades lühikese teate. Selle järgi oli memo töödokument, asjatundjate vaadete kogum, mida komitee kavatseb kasutada hiljem ametlike hinnangute koostamisel. Kaks päeva hiljem, 1. novembril, avaldas Ilta-Sanomat täpsustuse, mille järgi memo sisaldaski vaid asjatundjate hinnanguid võimaliku valimiste mõjutamise kohta.
Ent nagu ikka juhtub, avalik arutelu oli selleks ajaks hakanud elama juba oma, memo sisust, selle tegijatest ja staatusest sõltumatut elu.
Poliitikud astuvad lavale
Presidendikandidaatide esimesel valimisväitlusel 30. oktoobri õhtul muutus memo ümber tekkinud avalik kära poliitiliseks. President Niinistö süüdistas võrgustiku liikmeid selles, et asjatundjate seltskond oli oma arvamusi esitades ise tegelenud trollimisega. Ta täiendas öeldut väitega, et memo sisaldab «sellisel tasemel salamõrvalugusid, et kui selliseid levitatakse, siis peab siin mingi tagamõte olema».
Ka ülejäänud kandidaadid arvustasid memo, aga ebaselgeks jäi, kas keegi neist üldse oli seda memo lugenud. Eristus vaid Põlissoomlaste kandidaat Laura Huhtasaari, kes oma hinnangut andes tõstis memost esile vaatenurga, mida selleks ajaks polnud avalikkuses veel käsitletud.
Presidendikandidaatide ringist välja jäävatest poliitikutest kommenteeris memo ja selle ümber tekkinud jutte esimesena parlamendisaadik Erkki Tuomioja oma Facebooki lehel. Tema süüdistav sõrm peatus julgeolekukomiteel, kuhu tema arvates on kogutud «ehtsoomelik kamp pahauskseid lolle».