Maailma ideelist arengut on vist alati iseloomustanud paratamatus, et mingite mõttesüsteemide akadeemilises maailmas (vanasti ka kirikus) ning avalikus arvamuses domineerivaks muutudes hakkab endine edasiviiv ja loov mõte tasapisi muutuma absoluutse keskpärasuse vaimseks või ka füüsiliseks diktatuuriks.
Seisvasse vette tekkib aga alati «vastukultuur», mille esindajaid asub keskpärasus oma positsiooni ja hüvede kaotamise hirmus kõikide mõeldavate vahenditega tõrjuma. Ühel hetkel olid paljud sotsiaalseid uuendusi või ka vaimset vabanemist nõutavad kirjanikud, kunstnikud ja teadlased ühiskonna peavoolu jaoks põlastusväärsed õõnestajad, keda võeti kui pidalitõbiseid. Ekstravagantsete ja romantiliste heidiktegelastena olid nad aga ka ihaldusväärsed müstilised olevused – nii vastassoo kui ka uuendusi otsiva eliidi esindajate silmis.
Leidnud laiemate rahvahulkade toetuse, suudeti paljut korda saata – alates naiste lubamisest ülikooli ja lõpetades töölistele inimväärse keskkonna tagamisega. Rääkimata võitluse käigus tekkinud loova pinge läbi sündinud tipploomest.
Aga loovus ning mõtte eesmärgistatus kadus, kui uuest mõtteviisist sai ühiskonna standardeluhoiak ja kõik kunagi taotletud õigused ja vabadused olid saavutatud.
Praeguseks on isikuvabadusi ja sotsiaalset õiglust taotlenud mõttest alles jäänud ainult paaniline «vähemuse» ja «rõhutu» konstrueerimine (või importimine), kui kaitstav vähemus tegelikult puudub. Oma eksistentsi on ju vaja millegagi õigustada ka olukorras, kus rikastunud töölisklassil pole sooja ega külma sotsiaalse õigluse sõdalastest, kes praegu teenivad juba märksa vähem kui sinikraed.
Mitmetes humanitaar- ja sotsiaalteaduste harudes näeme rahvusvahelisi «koolkondi» ja pidevalt sündivaid uusi uurimisalasid (ahistatuid tuleb ju kogu aeg juurde), mille ainus kultuuriline «kasu» ja ka ühiskondlik rakendatavus seisneb sama eriala teoreetikuks olemises. Ja muidugi selgitustöös ühiskonnale, et kui sedasama eriala rahastatakse napilt (milles sageli süüdistatakse faktidele toetuvaid reaalteadlasi), siis võib saabuda üleilmne katastroof, mis viib inimkonna hävingusse või moraalsesse vabalangusse.