Kuigi nädalapäevad (18.–25.10) kestnud ja läinud teisipäeval lõppenud Hiina Kommunistliku Partei (HKP) 19. kongress on juba ajalugu, ei paista sellele sündmusele pühendatud ülevaadete, analüüside ja spekulatsioonide laviinile lõppu tulevat.
See on ka igati loomulik, sest Hiina ei jäta oma kasvava potentsiaali ja mõjukusega maailmas juba ammu kedagi külmaks. Sealne poliitika mõjutab lähiaastatel suure tõenäosusega oluliselt kogu maailma. Seetõttu püütakse kongressil toimunust ja öeldust leida märke, mille põhjal mingeidki ennustusi teha.
Esimees Xi muutunud kuvand
Ennustamine ei pruugi olla kuigi tänuväärne tegevus ja tõenäosus täkkesse panna jääb enamasti fifty-fifty kanti. Oht mööda panna on Hiina puhul, kus kogu tipp-poliitika käib endiselt kõvasti suletud uste taga, isegi asjatundjate seas üsna suur. Meenutagem kas või aega viis aastat tagasi, kui Xi Jinping (64) 18. kongressil partei juhtimise oma eelkäijalt Hu Jintaolt üle võttis.
Suur osa lääne analüütikuid arvas toona, et nüüd algab kindlasti uus ajastu Hiina ja Lääne suhetes, eriti majanduslikus läbikäimises, kuna Xi kuvand oli haritud ja edumeelse avatud tehnokraadi oma. Viis aastat võimul olemist on näidanud risti vastupidist: esimees Xi osutus paadunud autokraadiks, kes on koondanud enda kätte enneolematu võimu ning panustab sisepoliitliselt peamiselt kodanikuvabaduste piiramisele, välispoliitikas aga sõjalisele jõule. Hiina sõjamasina tugevdamine ja moderniseerimine ongi olnud tema peamine hool ja saavutus.
19. kongressi eel oli kõigile selge, et sellest tuleb Xi võimu tsementeerimise kongress. Küsimus oli vaid, kui suures ulatuses. Mõned Hiina-vaatlejad tõstatasid küsimuse isegi võimupöörde (coup) terminites, eeldades, et võimu veel suurem koondumine ühe juhi kätte toob kaasa kogu võimustruktuuri muutuse ja ümbermehitamise.