Praegune üleminekuaeg inimkonna arengus on muutuste sügavuselt võrreldav koriluselt maaviljelusele ja paiksele eluviisile üleminekuga, olles Rooma riigi lagunemise ajast oluliselt suuremat järku, millega Oswald Spengler võrdles Õhtumaa allakäiku. See on üleminek inimesekeskselt ühiskonna-korralduselt ökosüsteemsele, inimese ja looduse kooselu harmooniale, üleminek Homo sapiens sapiens'ist Homo sapiens ethicus'ele.
Looduse ajaloost võime sama suurusjärku muutuste analoogina esile tõsta muutusi aegkondade piiril 70 miljoni aastat tagasi, kriidiajastu lõpul, mil kõik suured hiidsisalikud (dinosaurused) surid välja, väikesed sisalikud elavad tänapäevani. Küsime, kas noored väikeriigid on suurtest kohanemisvõimelisemad, kui nad on saanud vaimult suureks?
Arutlegem neist ühiskonna pikaajaliste arengutsüklite üleminekuaja erisustest konverentsil mitmetahuliselt, et paremini mõista kaasajal ja lähitulevikus toimuvat selles vaimses keskkonnas, milles elame; soovides, et järglastel ei läheks meist halvemini.
Einasto, Rein 2017. Mahe-Eestist rahvusriikluseni. Inimkesksusest ökosüsteemsuseni. Mõtisklusi. Akadeemia 2017/7.
Mikita, Valdur 2017. Läänemeresoomlase viimane karje. Postimees, 25.02
Vipp, Kaupo 2017. Lokaalravitsus. Eeldused ja võimalused progressi üleelamiseks.
*Eesti Kultuuri Koja korraldusel on toimunud aasta visioonikonverentsid:
III 2016 Kultuur, haridus ja haritus 4.–5. nov. Tartus Eesti Rahva Muuseumis;
II 2015 Kultuur ja vastutus 30.–31. okt. Viljandis Pärimusmuusika Aidas;
I 2014 Mis on kultuuri väärtus? 21.–22. nov. Haapsalu Kultuurimajas;
Artikkel ilmub Eesti Kultuuri Koja ja Postimehe koostöös, mille eesmärk on tutvustada 3.–4. novembril Rakvere teatris toimuva konverentsi esinejaid ja nende ettekandeid/paneeldiskussioone. Rohkem infot konverentsi kohta leiab Eesti Kultuuri Koja kodulehelt.