«Ärge hakake ettevõtjaks, kui teil selleks haridust ei ole. Eestis on 200 000 ettevõtjat ja neid juurde vaja ei ole,» ütleb Creditinfo asedirektor Alar Jäger 5. septembril Postimehes avaldatud artiklis «Oskamatu väikeettevõtja on hädaks kõigile». Nimelt selgub Creditinfo Eesti ASi värskest ettevõtete maksekäitumise statistikast, et 2017. aasta esimese poole seisuga on võlgu iga kaheksas väikeettevõte.
Igas võimalikus valimis üle maailma on väikeettevõtjad domineeriv grupp, kindlasti ka maksupetturite, ebaausate e-müüjate, maksmisega hilinejate ja muude seesuguste hulgas, lihtsalt sellepärast, et umbes 98 protsenti kõigist ettevõtetest on väikesed (0–49 töötajaga). See aga ei anna põhjust meelevaldsele järeldusele, et just väikeettevõtjad on probleemne grupp mis iganes valdkonnas.
Tegelikult kannatavad just väikeettevõtjad kõige rohkem hilinevate maksete pärast, mille põhjustavad eriti ehitussektoris tegutsevad ebaausad peatöövõtjad, aga tihti ka suurettevõtted ja avaliku sektori organisatsioonid, kes tugevama lepingupoolena kauplevad endale välja pikad maksetähtajad.
Vahet tuleb teha soss-seppadel ehk neil, kellele ei sobi võetud amet, ja ettevõtjatel, kellel tekivad raskused puuduliku ettevõtluskeskkonna tõttu, näiteks jutuks olnud ehituse alltöövõtjad, kes pole kuidagi süüdi selles, et (soss-sepast) peatöövõtja ei suuda tööd korraldada või on üle enda võimete ehituslepingu sõlminud. Samas, eks ka need peatöövõtjad on eriti töötajate arvu osas väikesed ettevõtted, tihti vaid suur ülemus ja mõni projektijuht palgal. Kuid nende tekitatud makseprobleemid hakkavad kuhjuma just alltöövõtjate kaudu, kes pannakse sundseisu.