R, 29.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Propastop: propaganda teatrifestivali varjus

Propastop.org
Facebook
Comments 9
Kuvatõmmis Pervõi Kanali uudislõigust.
Kuvatõmmis Pervõi Kanali uudislõigust. Foto: Internet

Propagandasüžee võib välja kasvada tühjalt kohalt, näiteks Kuldse Maski teatrifestivalist, kirjutab Kaitseliidu vabatahtlike blogi Propastop.

Kuldne Mask on teatrifestival Venemaal, mis esitab ja tunnustab idanaabri lavakunsti tippe. Alates 2005. aastast leiab festival aset ka Eestis, tuues Venemaa teatri valitud palad siinse publiku ette. Tänavune Kuldne Mask Eestis toimus 5.-17. oktoobrini Tallinnas, Tartus, Narvas ja Sillamäel, olles näide kahe naabri läbikäimisest, mis otsib ühisosa läbi kultuuri ning jätab kõrvale poliitiliselt jahedad suhted ning propagandistlikud alltekstid.

Pervõi Kanal arvas teisiti. 14. oktoobril eetrisse jõudnud Eesti festivalist rääkivasse uudislõiku oli ootamatult sisse monteeritud episood, mis filmitud pronkssõduri juures Kaitseväe kalmistul.

Ajakirjanik Aleksei Zotov annab videos teada, et monument on üks haavadest Venemaa ja Eesti suhetes, see pole mitte lihtsalt teisaldatud Tallinna vabastaja kuju, vaid soov kaugeneda Venemaast ja põhjustada inimestele isiklikku valu. Kogu episoodi muudab eriti irooniliseks ja kahemõtteliseks pronkssõdurit kujutava video järele monteeritud publiku tormiline aplaus ning Jüri Ratase intervjuu, kus peaminister ütleb, et tal on väga hea meel kahe riigi nõnda tugevate sidemete üle.

Kultuuriuudisest propagandasõnumiks muudetud video juhtumil on ka põnev järg. Pärast saatelõigu eetrisse jõudmist 14. oktoobri hommikul võtsid pronkssõduri-episoodi kohta sõna Eesti festivali korraldajad. «Avaldasime nördimust, et kultuurist rääkivasse uudisesse on lisatud poliitiline sõnum,» ütles Propastopile Eesti festivali peakorraldaja Svetlana Jantšek. Moskva partnerite ja PR meeskonna kaudu telekanalile avaldatud surve kandis vilja ja Pervõi õhtuses uudistesaates Vremja jõudis sama uudislõik eetrisse juba ilma pronkssõduri episoodita.

Kaks järeldust

Kremli propagandakanalitega asju ajades tuleb igal juhul valmis olla, et sinu neutraalne sõnum saab juurde propagandistliku lisatähenduse. Ei piisa sellest, et kontrollitakse oma sõnu või välditakse tundlikke teemasid.

Pahatahtlik kanal saab montaaži, kaadritaguse teksti ja materjali valikuga anda igale teemale just selline varjundi, mis sobib tema agendaga. Oleme avaldanud käitumisjuhise propagandakanalitega suhtlemiseks ja soovitame seda järgida ka inimestel ja organisatsioonidel, kes ükskõik mis teemal  selliste meediaväljaannetega suhtlevad.

Teiseks õppetunniks on, et propagandasõnumite vastu saavad edukalt võidelda ka nii-öelda tavalised inimesed, mitte ainult riik. Kuldse Maski puhul saavutati nii video puhastamine propagandaepisoodist. Veebruarikuises vallandatud naise juhtumis aitas kallutatud propagandasõnumi mõju kahandada teema keskmesse sattunud neiu pöördumine meedia poole.

Samasse ritta võib asetada ka Lääne meediakanalite harimise välisministeeriumi poolt, milles võib leida juba Propastopi poolt otsitud niinimetatud riikliku ümberlükkaja elemente. Selline vigade paranduse nõudmine ei tee olematuks algse sõnumi kahju, kuid aitab negatiivseid tagajärgi vähendada.

Propastop on kandnud Pervõi juba üle aasta tagasi propagandakanalite nimekirja. Pervõi on Venemaa kõige vaadatam telekanal, mille omanikeks  Venemaa riik, Kremliga seotud National Media Group, aga näiteks ka Chelsea jalgpalliklubi omanikuna tuntud Roman Abramovitš.


Propastop.org on Kaitseliidu vabatahtlike veetav blogi, mis tegeleb Eesti-vastaste manipulatsioonide, valede ja propaganda paljastamisega. Nende tegemisi saab jälgida ka Facebookis.

Facebook
Comments 9

Märksõnad

Tagasi üles