Üks levinud kriteerium keelte arvu määramisel on see, et loetakse üle erinevad keeled, millesse on tõlgitud vähemalt mõni katkend piiblist. Aastal 2016 oli vastav arv 3223. Kuid Ethnologue annab (2017) elavate keelte arvuks üle kahe korra suurema arvu – 7099.
Olgu märgitud, et kuigi iseseisvusest ja üldse asjadest kõneldes on suuremaks taustsüsteemiks väga sageli Euroopa, räägitakse Euroopas kokku ainult 230 keelt. Märgitud olgu ka, et lingvistide hinnangul sureb järgmise 100 aasta jooksul välja vähemalt 3000 keelt.
Kuna on vähe usutav, et nende 3000 keele ja rahva jaoks enam midagi saab teha, nii et päris kindlasti surevad nad välja iial omariikluse kogemust saamata, siis võiksime nende keelte ja kultuuride arvu, mille puhul põhimõtteliselt saab kõne alla tulla kaitsmine samade vahenditega, nagu kaitstakse eesti keelt ja kultuuri – see tähendab omariiklusega – paigutada näiteks 4000 juurde. Sel juhul paistab, et praegu on maakeral 3800 riiki puudu.
Meil on 3800 võimalikku riiki ja 200 tegelikku. Need kakssada on omamoodi aristokraadid, väljavalitud seltskond, keelte ja kultuuride praegune koorekiht. Muuhulgas võtab see seltskond endale õiguse arutada selle üle, keda ülejäänud 3800 võimalikust riigist enda sekka vastu võtta ja kas üldse ühtki võtta.
Sõltume suurtest
Mõned mõtlevad ja ütlevad: «Me peame olema ettevaatlikud, sest meil on vaenlased ja meil on liitlased ja maailm on väga ebastabiilne. Parem kui hoiame status quo'd ja austame nende riikide suveräänsust, kes juba on olemas. Siis ehk need teised tegelikud riigid, kes on olemas, ka omalt poolt austavad meie suveräänsust. Mis puutub nende riikide suveräänsusse, keda veel olemas pole, siis seda me ei austa, sest ei saa austada seda, mida olemas pole.