Tähelepanu võitmiseks on vaja üha krõbedamaid sõnu, kõvemat karjumist ja oponendi kurja nahutamist. See külvab avalikkuses vastandust, hirmu ja viha. Avaldamiseks pole vaja enam suurt meediamaja. Piisab sotsiaalmeediakontost ja selle jälgijatest, et sõnum liikvele läheks. Seejuures saab arvamust pritsida vabalt ja vastutuseta, ainsaks filtriks arvaja enda eetilised tõekspidamised.
Kuulasin neljapäeval SDE kokku kutsutud demokraatiaarutelu riigikogus. Pean kurvastusega tõdema, et (ühe erandiga) jooksis arutelu lati alt läbi. Valimiseelne poliitiline tiinus väljendus sildistatud vastasseisuna sotside-natside vahel. Põhjalikumat käsitlust – miks demokraatliku muutusena oodatud araabia kevad pöördus terroriks, realiseerus valedest kubisenud Brexit ja USA presidendiks sai miljardärist kloun, ning kas see kõik on moel või teisel võimalik ka Eestis – peaaegu ei kuulnudki.
Poliitikud jätkasid vanal tuntud rajal. Arutlesid, mida ja kuidas muuta, et muutuks ka poliitika ja säiliks demokraatia. Sisuliselt räägiti iseendast – endast muidugi head ja teistest halba.
Tänapäeva demokraatia peamine probleem pole poliitika tegemise viis, vaid see, kuidas poliitika peaks rahvaga suhestuma. Mantra, et poliitika on rahvast kaugenenud, on tore, kuid ei vii meid selles arutelus edasi. Näitleja Jaak Prints oli riigikogu kõnetoolis ainus, kes rääkis demokraatia ohtudest just selles võtmes. Ta märkis, et sotsiaalmeedia on viinud meid olukorda, kus meie maailmapilt ei moodustu enam kogemusest, vaid tugineb kuulujuttudele. Kõne päädis üleskutsega, et lahendus võiks vastasseisu asemel olla turvatundes, mida poliitikud saaksid inimestele keerulistel aegadel pakkuda.