See on uus erakond, mis loodi nelja aasta eest Euroopa Liidu sisekriisi ja majandusliku protesti harjal, mil Saksamaal tuli maksta suuri summasid Kreeka, Hispaania ja Portugali eest. Käesolevatel valimistel on nad keskse teesina püstitanud immigratsiooniprobleemi.
-Neid on nimetatud ka natsideks.
Natsideks neid tembeldada ei maksa, selle eest annavad nad kohtusse, kuid marurahvuslik varjund neil on. Neid võiks defineerida kui äärmusparempoolseid populiste ning nende avaldustes kajavad ka šovinistlikud noodid.
AFD-l on väga head võimalused Bundestagi pääsemiseks, see tähendab, et esimest korda võib valituks osutuda erakond, mis paikneb poliitilise spektri paremas äärmuses. AFD tulemusest oleneb paljuski, millise koalitsiooni Saksamaa saab. Sotsiaaldemokraatide hulgas on palju neid, kes leiavad, et aitab kristlike demokraatide väiksema venna rollist ja parem on minna opositsiooni. Kuid koos AFDga valitsuserakonna vastu opositsioonis olla vaevalt et keegi sooviks.
-Hiljutistest Prantsusmaa valimistest jäi meelde, et prantslastele lubati palju raha ja kodanikupalka. Mida lubatakse sakslastele?
Enne valimisi arvati, et immigratsiooniküsimusest kujuneb valimiste keskne teema. Nii siiski ei läinud, arvamusküsitlused näitavad, et sakslastele lähevad korda mitmesugused perekonda ja ühiskonda puudutavad küsimused.
Näiteks kristlikud demokraadid on lubanud suurendada lastetoetusi. Nemad loevad ühiskonna vundamendiks perekonda selle traditsioonilises tähenduses. Vasakpoolsed liberaalid ja rohelised pooldavad perekonna alternatiivseid vorme ja tahavad lastetoetusi siduda vanemate sissetulekutega. Rohelised on lubanud toetada üksikvanemaid.
Kõik erakonnad on lubanud kärpida maksukoormust – kuid siin on palju eri arvamusi –, kõigi erakondade programmides on tähtsal kohal pension ja töökohad. Sotsiaaldemokraadid nõuavad pensionireformi, kristlikud demokraadid on selle vastu, vasakpoolsed lubavad tõsta miinimumpalka, liberaalid lubavad kodanikupalka, AFD on lubanud leevendada töötu abiraha taotlemise korda.
*Dmitri Pogorželski (1951) tegutses 1991. aastast Saksamaal erikorrespondendina, töötades mitme ajalehe heaks, ning aastast 1997 telekanalis NTV, kuni ta 2014. aastal pensionile saadeti.