Foto: REUTERS/Ints Kalnins / INTS KALNINS/REUTERS
Maria Kaljuste: Ma mõtlen Venemaa peale sageli, kuna Venemaa mängib olulist rolli Eesti ajaloos. Mõtlen Venemaa kohta uudiseid kuulates – mis on tõsi ja mis on propagandamasina toodetud tekst, kelle poolt ja mille jaoks.
Täna mõtlen ma ka, mida tunneb Venemaa, kui meie juhid siin piiri ääres NATOga neid õrritavad. On mõttetu imestada selle üle, et Venemaa reageerib vastu. Nagu torgiks kepiga herilasepesa ja siis imestaks, et sumiseb. Mõtlen vanade vene filmide ja väärtuste peale, millega koos ma üles kasvasin – võrdlen seda Euroopaga, kus me täna oleme.
Vilja Toomast: Venemaa on meie naaber ja ilma Venemaast mõtlemata lihtsalt ei saa. Külastasin Venemaad viimati kuus aastat tagasi, aga seal toimuvad sündmused on meedia vahendusel ikka kättesaadavad. Meid seob Venemaaga ajalooline mälu ja kahjuks lähiminevikust midagi eriti positiivset ei leia. Ränka okupatsiooniaega on püütud nimetada nõukogude ajaks ja täna tundub mulle, et need ajad on mingil määral tänasel Venemaal tagasi.
Pärast revolutsioonilisi sündmusi eelmise sajandi 90. aastatel olid meil suured positiivsed ootused Venemaa demokratiseerumise suhtes. Tundus, et kodanikeühiskond käib võidukäiku ja demokraatlikke väärtusi püütakse au sees hoida. Paraku tundub praegusel Venemaal toimuv üha enam nõukogudelikku süsteemi tagasilangemisena, tõsi küll, moonutatud kujul.
Rääkides Venemaast ei saa ma jätta rääkimata vene inimestest. Minu sõprusringkonnas on päris palju vene rahvusest inimesi, kes on oma kodumaaks valinud Eesti. See soojus ja avatud emotsionaalsus on eriline ja rõõmustan alati oma venelastest sõpradega kohtumiste üle. Mõtlen vahel, et igal perekonnal peaks mõni venelastest sõberperekond olema, küllap oleks meil siis kindlasti palju parem ühiskondlik läbisaamine.
Tihedam läbikäimine venekeelsete kaaskodanikega oli mul Põhja-Tallinnas ajal, mil töötasin seal linnaosa vanemana. Minu jaoks polnud vahet, mis rahvusest on inimene, nõu ja abi said ühtemoodi nii eestlane kui venelane. Suhtun ka oma praegusel töökohal, haiglas, inimestesse sama printsiibi järgi.
Mind teeb aga nõutuks või isegi ärritab see, et ka mõningatel siin elavatel vene rahvusest kaaskodanikel on säilinud nõukogulik mentaliteet. Väljaütlemised, et Eesti rahval pole ju õigeid kirjanikkegi või et ükskord surevad eestlased nagunii välja ja seepärast pole selle raske keelega üldse vaja jännata, ei vähenda kindlasti kahe rahvuse vahelist lõhet, pigem süvendavad. Kahjuks on need avaldused pärit Eesti poliitikutelt, mida mõnuga kasutavad ära venekeelsed meediakanalid nii Eestis kui Venemaal.
Minu suurim soov on, et Venemaal areneks normaalne demokraatia ja me saaksime sõbralikult ja teineteise väärtusi austades suhelda. Et võiksime arendada naabritevahelisi majanduslikke ja kultuurikontakte.