Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Video: Ventsel: lihtsustamisest ja pea liiva alla peitmisest Euroopa ja islami kontekstis

7
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Tartu Ülikooli antropoloog Aimar Ventsel rääkis Edmunt Burke'i väitlusõhtul probleemist, mis on tingitud sellest, et paljudel inimestel on probleem islamiga. Väitlusõhtu teemaks oli Euroopa ja islam.

Nimetatud probleem koosneb Ventseli sõnul kahest komponendist: moraalsest paanikast ja pea liiva alla peitmisest.

Ventsel ütles, et kohati on selline mulje, et täites sõnu islam ja moslem sisuga, hakkab tööle selline loogika, mida võib kirjeldada parafraseeringuga vene vanasõnast: sealt, kus lõppeb mõistus, algab islam. Ta lisas, et islam populaarse arusaamana kipub tähendama automaatselt kõiki moslemeid, hoolimata sellest, kas nad on üldse religioossed. «Nii Euroopa kui Eesti on justkui neitlikud saarekesed, kus pole kunagi olnud islamit. See on üks moodus pead liiva alla peita.»

Ventsel märkis, et moslemid elavad Eestis alates 19. sajandi lõpust. «Kui räägime moslemitest Eestis ja ka paljudes Euroopa maades kui mingist võõrkehast, siis see jututeema on sisuliselt mõttetu,» ütles Ventsel.

«Need inimesed ei ole enam nemad. Neil on erinevate seadustega, sealhulgas põhiseadusega antud võimalus olla moslem või ka mitte. Meil on omad moslemid tõesti olemas, nii kitsamas kui laiemas mastaabis ja see on hea diskussiooniteema.»

Tagasi üles