Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Peeter Langovitsi tagasivaade: Diiva Barcelonast

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Eesti Kontserdi 1997/1998 hooaja algus oli erakordne. Estonia teatri lavastaja Arne Mikk õhkas enne avakontserti: «Sellise suurusjärgu täht pole meie lavadel varem laulnud!» Tallinna saabus esinema maailma kuulsaim sopran Montserrat Caballé.

Barcelonas sündinud Montserrat Caballé, üks kõigi aegade säravamaid bel canto stiili esindajaid, esines Estonia kontserdisaalis koos teatri sümfooniaorkestriga, mida dirigeeris Jose Maria Collado. Kontserdil tegi kaasa tema tütar, tõusev täht Montserrat Marti.

Pika karjääri jooksul oli erakordsete vokaalsete võimetega laulja esinenud peaaegu kõigis maailma tähtsamates ooperimajades. Arvukate salvestuste kõrval jäädvustus ajalukku Caballé ja Freddie Mercury duett «Barcelona» Barcelona olümpiamängude avatseremoonial. See olevat olnud talle põnev kogemus, sild ooperi ja popmuusika vahel.

Alates 1997. aasta maist maailmaturneel olnud Montserrat Caballé saabus Eestisse pärast kontserte Venemaal Peterburis, Moskvas ja Saraatovis. Produtsent Peeter Vähi sõnul otsustas Caballé sealt Eestisse sõita rongiga, sest keeldus kasutamast Saraatovi-Moskva lennukit. Rongisõit läbi Moskva tõi staari Tallinna päev plaanitust hiljem.

Tallinna-Moskva rongi erivagunis 13. septembri hommikul saabunud lauljaid võttis perroonil vastu Eesti Kontserdi juht Enno Mattisen. Enne istumist musta Volvosse, mis nad hotell Olümpiasse toimetas, andis Caballé lühiintervjuu ETV ajakirjanikule Karmel Eiknerile. Olümpias kohtusid Montserrat Caballé ja Montserrat Marti ajakirjanikega. Huvi oli suur ja laulja kiitis ajakirjanikke asjatundlike ja sisukate küsimuste eest.

Seejärel jagas diiva lahkelt autogramme.

Osalesid ka Estonia teatri lavastaja Arne Mikk, kontserdi produtsent Peeter Vähi, samuti Enno Mattisen ning Venemaa ja Baltimaade tuuri produtsent Vladislav Teterin. Caballé on öelnud, et talle on edu taganud kolm põhimõtet: töö, järjepidevus ja kannatlikkus.

Soovides põhjalikult kontserdiks valmistuda, loobus ta kohtumistest ja linnaga tutvumisest.

Kontsert toimus plaanitud ajal, pühapäeva õhtul. Kontserdipiletid hinnaga 200–1000 krooni haarati eelmüügist lennult ja saal müüdi välja.

Kuigi Caballé toona etendustes enam kaasa ei teinud, oli imetlust vääriva häälega artist väga nõutud sooloesineja. Kontserdi esimeses osas kõlasid põhiliselt ooperiaariad, teises osas pühendus ta Hispaania muusikale. Lõpus esinesid ema ja tütar duetina ja pakuti mitmeid lisalugusid. Tormilise vastuvõtu järel tuhatkonnalt kuulajalt kohtusid staarid president Lennart Meri ja linnapea Ivi Eenmaaga.

Tallinnast sõideti Riiga, kus esineti kammerkavaga Toomkirikus.

Tagasi üles