-Kes on praeguses hüsteerilises olukorras ja ühiskondlikus konfliktis kõige rohkem süüdi, kas need, kes võitsid 2016 presidendivalimised ja peavad end endiselt üleval kõrkide võitjatena; need, kes said valimistel lüüa, ent on samuti jätkanud provokatsioonidega, või hoopis meedia, kes on Trumpi suhtes algusest peale olnud vaenulikult häälestatud?
Põhimõtteliselt on terve Ameerika ühiskonna närvid üles ütelnud. Trumpil lasub vastutus olukorra eest ainuüksi seepärast, et ta on president, ja presidendil on kõik võimalused ühiskonnas toimuvale mõju avaldada. See, et ta üritab pidevalt tekitada pingeid omaenda egoistlike eesmärkide saavutamiseks, võib olla küll keskne tegur, ent meedia täiesti vastutustundetu käitumine ja ühiskonnas aset leidnud üldiste standardite kaduma minek on asjad palju hullemaks teinud.
-Praegu tehakse kihlveokontorites panuseid, et Trump ei pea oma ametiaega vastu ja on sunnitud enne 2020. aastat lahkuma. Kas teie paneksite näiteks selle peale oma raha?
Seda on raske ükskõik kellel prognoosida. Ma ei usu, et tema Venemaa-sidemete uurimisega jõutakse kuhugi. Kuid on teoreetiline võimalus, et tema äritegevusega seonduv võiks anda ajendi ametist tagandamise algatamiseks.
Seni on Trump mitu korda näidanud, et ta on targem kui inimesed, kes on pidevalt tema allakäiku ennustanud. Mitte keegi ei uskunud, et temast võiks saada vabariiklaste presidendikandidaat, ja keegi ei arvanud, et ta võiks valimised võita. Seepärast on rumal loota tema ametist tagandamist nende tõendite põhjal, mis senise Venemaa-uurimise käigus on esitatud.
-Kas Trumpi nelja-aastane ametiaeg kujuneb täielikuks katastroofiks?
Võib-olla. Kui ta jätkab Ameerika sisemise olukorra pingestamist. Ameerikas aset leidvad segadused võivad kõrvale juhtida Ameerika tähelepanu mujal maailmas toimuvalt. Praegu ei liigu asjad õigele poole, seda võin ma kindlalt öelda.
Samas tuleb tunnistada, et Trump tegi hiljuti ka ühe väga hea põhimõttelise otsuse. Nimelt mitte aktsepteerida Talibani võitu Afganistanis. Selle eest tuleb teda kindlasti kiita. Obama või Clinton ei öelnud seda otseselt välja, kuid näitasid valmisolekut seda teha. Ent mida tahes Trump välispoliitika vallas korda ei saadaks, ei kompenseeri see pingeid, mida ta praegu Ameerika ühiskonnas tekitab.