Austatud proua president,
austatud härra peaminister,
austatud Eesti valitsuse ja parlamendi liikmed,
austatud härra akadeemia president Soomere,
austatud proua õiguskantsler Madise,
Täna on 23. august – ja mul on hea meel, et saan seda päeva veeta siin koos teiega. Tunnen siirast rõõmu ja tänu, et teie kui eestlased võtate meid, sakslasi, sel päeval vastu kui sõpru.
Täna on 23. august – ja sel päeval lasuv ajaloo koorem on eriti raske.
See päev meenutab meile, kes me oleme sõbrad, et riikide ja rahvaste vaheline sõprus ei ole kunagi iseenesestmõistetav. Et see võideldi tihti kätte kannatusterohkelt – ja et seda peab hoolikalt hoidma. Miski muu ei vääri meie hoolt nii palju kui rahvastevaheline sõprus Euroopa Liidus.
Kuid see päev kehastab ka lootust, et riikide ja rahvaste vaheline vaen pole igaveseks määratud. See väljendab lootust, et vabadus rajab endale tee ja õigus pääseb võidule.
Ajalugu ei tunne ühemõttelisust ning mäletamine on keerukas ettevõtmine.
See kehtib ka pika, sündmusterikka ajaloo kohta, mis seob eestlasi ja sakslasi, ning see kehtib eriti 23. augusti kohta. 78 aasta eest võtsid Natsi-Saksamaa ja Nõukogude Liit Ida- ning Kesk-Euroopa oma saagiks, ja panid sellega – nagu on väljendanud poeet Tomas Venclova – poliitilised juhtkonnad Balti riikides «valiku ette Hitleri, Stalini ja surma vahel – kusjuures üks ei välistanud automaatselt teist». [1] 23. augustil algas teie riigi ajaloo süngeim aeg – kuid täpselt 50 aastat hiljem algas selle lõpp. 23. augustil 1989 ulatasid sajad tuhanded Eestis, Lätis ja Leedus üksteisele käe ja moodustasid üheskoos Balti keti, tee vabadusse ja riiklikku iseseisvumisse.