Siinkohal ei saa mammi jätta meenutamata Juhan Peeglit, kes ütles ikka, et inimese tõelist tarkust ei näita tema kasutatud võõrsõnade (ja filosoofinimede – mammi märkus) hulk, vaid see, kui lihtsalt ta keerulistest asjadest kõnelda oskab. Kui muidugi segane tekst polegi eesmärk omaette.
Kahju, et erakonnad keeletoimetajate abi ei kasuta. Aastaid tagasi, kui Edasi keeletoimetaja oli veel Helju Vals, saatis ta kõik tekstid, millest ta aru ei saanud, autorile tagasi ja palus need selgesse eesti keelde ümber panna. Tänapäeval seda kommet vist enam ei ole, sest 1) keeletoimetajad on nii targad, et saavadki ise kõigest aru, 2) neid ei lasta kindluse mõttes keerulistele tekstidele ligi või 3) peetakse selge sõnastuse nõuet sõnavabaduse rikkumiseks, ja sõnavabadus on teadagi meie võõrandamatu õigus. Mis puutub erakondadesse, siis nemad on omaenese tarkuses nii kõvasti kinni, et kes see keeletoimetaja veel on?
Valimised lähenevad vääramatu jõuga ja muidugi kajastub see ka erakondade lubadustes. Mammi loeb ja kuulab ning tahaks ka pihta saada. Kohusetundliku kodanikuna sooviks ta valimistel teha teadliku valiku ja selleks peaks ta, moodsalt öelduna, kujundama oma seisukoha. Aga mis seisukohta ta ikka kujundab, kui ta ei saa kirjutatust või ka räägitust üldse aru või saab ainult osaliselt? Mis on võib-olla veel hullem.
Ausalt öeldes vehitakse viimasel ajal igasuguste ismidega nii innukalt, et mammil on aju täiesti sõlme aetud. Natuke aega tagasi ütles Artur Talvik, et Vabaerakond on vabakonservatiivne. Konservatiivsus on mammi teada alalhoidlikkus, nii et järelikult on tegu vabalt alalhoidliku erakonnaga, aga kuidas võiks see tegelikus elus välja näha? Alalhoidlik ei tahaks justkui mingeid muutusi, aga kuidas on nad vabad alalhoidlikes raamides? Nojah, ega mammi peagi teadma, peaasi et nad seda Vabaerakonnas ise teavad. Aga kui mõelda eelolevatele valimistele, kas siis Vabaerakonna loosung on: las jääda nii, kuis oli, las jääda nii, kuis on? Kuhu nad selle vaba siis paigutavad? Oleme täiesti vabad jätma kõik nii, kuis on?