1941. aasta suvel ründas Saksamaa Nõukogude Liitu, mistõttu viimane vajas uusi liitlasi. Suurt liitlast vajas ka lääs ja järk-järgult sündis allianss, mis määras uue maailmakorra pärast Saksamaa, Itaalia ja Jaapani purustamist 1945. aastal. Kommunistlik režiim kehtestati peaaegu kõigis riikides, kuhu oli astunud punaarmeelase saabas. Kolme Balti riigi suveräänsust ei taastatud. Teistest said Nõukogude Liidu satelliitriigid.
Noorusideaalid teevad südame soojaks paljudel
Poliitilised teooriad, ka kõige dogmaatilisemad, peavad end võimu nimel kohandama kohalikele oludele. Kommunistlik valitsus Aasias vajas teistsuguseid meetodeid kui Ida-Saksamaal, nagu erines Eesti elu sovetiajal elust Tadžikistanis.
Diktaator vajab palju suurema hulga alamate näilist poolehoidu kui demokraatlik peaminister ning enamiku diktaatorite võim on toetunud masside tegelikule või teeseldud ja hirmuga tagatud vaimustusele. Selleks tuleb massidele anda, mida nad usuvad oodanud olevat – natuke leiba ja veidi rohkem vaatemängu.
Arenenud lääneriikides leidis kommunismiteooria palju toetajaid haritlaskonna seas ja seda juba bolševike võimuhaaramise ajal.
1970. aastate eurokommunistid proovisid kommunistliku õpetuse kooskõlla viia oma aja tegelikkusega, mis kasvatas nende šansse sisepoliitikas, kuid pälvis Moskva pahameele. Ilma Moskva toetuseta ei saanud nad läbi ja pärast Nõukogude Liidu kokkuvarisemist lagunes enamik parteisid.
Kommunistliku teooria arendused Aasias olid edukamad. Esimees Mao õpetust ei suutnud Moskva talitseda. Pool sajandit pärast kultuurirevolutsiooni on Hiina kommunism üle elanud kõik oma eeskujud ning ühendanud kommunistliku teooria ja üheparteilise juhtimise turumajanduse elementide ja üliriiklusega.