Kreeka justiitsministeeriumi täisnimetus on tegelikult justiits-, läbipaistvuse ja inimõiguste ministeerium. Just nimelt, inimõiguste, lugesite õigesti. Inimõigustega tegeleva ministeeriumi juht ei soovi seega osaleda konverentsil, mis tegeleb just inimõigustevastaste kuritegudega. Ometi on ka Kreeka ühinenud «Euroopa põhiõiguste hartaga», mis sätestab inimese põhiõigused.
Tõepoolest, Kreekas möllas omal ajal kodusõda, kus mõlemad pooled saatsid korda päris jubedaid tegusid. Kommunistid said lüüa ja Kreeka astus 1952. aastal NATOsse. Kommunistidele sai ilmselt saatuslikuks lõhe Stalini ja Tito vahel, seevastu nende vastased ei pidanud muretsema lääneliitlaste toetuse kadumise pärast. NATO teatavasti aga oli mõeldud tõrjumaks kommunistide ekspansiooni. Huvitav, miks Kreeka ikka veel alliansis on.
Kuid eks ole üks Euroopa Liidu olemuslikke mõtteid, et ajalugu küll mäletatakse, ent koostöö tegemiseks on vaja liikuda edasi. Kogu Euroopa Liit tahab olla selline Euroopa, nagu ta ei olnud omal ajal, mil nii kommunism kui ka natsism määrasid miljonite inimeste saatuse. Selleks tulebki lahti rääkida ka ajaloo valusad küljed, et neid uuesti ei saaks keerata.
Diplomaatiliselt on Kreeka otsus kommunistlike kuritegude pärandi konverentsilt kõrvale jääda muidugi suur fopaa. Kreeka abistamine mõni aasta tagasi oli väga terav küsimus nii Eestis kui ka mujal Euroopa Liidus. 2012. aastal otsustas riigikohus ülinapi häälteenamusega (10:9), et peamiselt Kreeka võlgade tõttu loodud Euroopa Stabiilsusmehhanism ei riiva Eesti suveräänsust. Poliitikutel oli rahvale väga raske seletada, miks Eesti peab Kreekat aitama, kui Kreeka pensionärid said tasku mitu korda suurema summa kui meie omad.