Koidula külas Kemerovo oblastis leidsin kunagise kooli arhiivist Armilda-tädi mälestused, kus ta muu hulgas rääkis 1937. aastal ära viidud ja kadunuks jäänud koolidirektor Nepsi ja ta laste saatusest. Kirjutasin sellest juuli lõpus ilmunud Koidula-loo kõrvale lühikese lisapala «Valter Nepsi kättemaks» (PM 29.07), sest mulle paistis see tõeliselt erakordse loona, et Stalini timukate kätte langenud koolidirektori poeg oli üle kõikivallanud hirmust ning maksis kätte tema isa ja ema peale kaevanud ning seejärel Eestisse põgenenud lurjusele.
Avaldamiseks oli mul ainult üks motiiv: lootsin, et minuga võtab ühenduste keegi Nepsidest ja räägib ära kogu selle erakordse loo kõigis oma detailides. Mul vedas ses mõttes, et mulle tõepoolest kirjutas Koidula kooli kunagise direktori Sergei Nepsi pojapoeg Valeri. Õnneks või kahjuks ei lõppenud see lugu päriselus nii, nagu mäletas Armilda-tädi. Pealekaebaja ei saanud teenitud karistust, kuigi Eestisse põgenes ta küll. Nagu ütles Valeri, oli ta isa selliseks kättemaksuks liiga palju sõda näinud (jõudis Siberi diviisidega saja kilomeetri kaugusele Berliinist) ning sel poleks enam nagunii mõtet olnud. Pealegi sai isast endast juba koolidirektor.
Ma palun kogu Nepside pere ees siiralt vabandust, et tegin nende isast, vanaisast ja vanavanaisast tapja. See on andestamatu, et läksin erakordse loo leidmiseks liiga kerget teed. See ei loe, et minu meelest oleks väga raske hukka mõista sellist kättemaksu, kui see oleks toimunud.