Kremli mainekujundajatele on antud ülesanne näidata, kuidas tegelikult tahavad kõik Venemaaga koostööd teha. Väga lihtsalt öeldes: iga hinna eest kustutada kõigi mälust olukord, kus Venemaa liider jääb rahvusvahelisel kohtumisel üksi lõunalaua taha konutama (jutuks on piinlik ja kurb seik 2014. aasta G20 tippkohtumiselt).
Näiteid eri tasandi pingutustest selle nimel on palju, kõige lihtsamad nendest on iga taseme investeeringute ligimeelitamistest. Investoreid jahivad kõik, kuid praegu on Venemaal iga sissetoodav välisfirma või -investeering poliitilise tähtsusega ja vastavalt seda ka esitletakse.
Petlikult pehme rohujuuretasand
Kohalike omavalitsuste tasemel koostööd tajutakse tihti ekslikult kui n-ö rahvadiplomaatia osa – midagi pehmet ja süütut nagu laulukooride või spordimeeskondade läbikäimine. Rohujuure tasand või nii. Tegelikult see nii paraku pole.
Kohalikud omavalitsused on samavõrra oma riigi lipu hoidjad kui nt presidendi kantselei või parlament. Toon mõned lihtsad näited, kuidas n-ö süütut ja pehmet koostööd tipptasemel politiseeritakse ja omamoodi streigimurdmisena esitletakse.
Mais toimunud piirialade koostöö foorumil lausus Venemaa Föderatsiooninõukogu spiiker Valentina Matvijenko, et selle taseme kontaktid on kõige vähem kahjustatud lääne poliitilisest survest. Parim tõestus sellele on piirialade koostöö leppe sõlmimine Eesti ja Venemaa vahel.
Juunis kohtusid Krasnodaris Venemaa ja Saksamaa linnade esindused. Ürituse riikliku tähtsuse rõhutamiseks sõitsid kohale ja esinesid kõnedega mõlema riigi välisministrid, rääkides sõprusest ja koostööst rahvaste vahel.