Võit tuleb ränga hinnaga
Ühendriikide lennuvägi ja ballistilised raketid võivad kergesti hävitada suurema osa Põhja-Korea sõjalisest võimsusest, kuid millise hinnaga? Hind võib olla ettearvamatult suur kusjuures maksta tuleb seda Lõuna-Korea elanikel.
Põhiline oht pole Põhja-Korea tuumarelvad, vaid nende kahurvägi. Põhja-Koreal on kuni kümnetuhandeline kahurvägi, millest osal on maksimaalne laskekaugus kuni 70 kilomeetrit, kuid reaalselt katavad nad vähemalt neljakümne kilomeetrilise ala.
Tuleb meeles pidada, et Soul asub piirist vaid 24 kilomeetri kaugusel ja ekspertide hinnangul piisab ühest kogupaugust, et pühkida linn koos eeslinnaga maa pealt. Selles piirkonnas elab aga umbes 51 miljonit inimest ja nende hukkumine oleks vist liiga suur hind retooriliste harjutuste eest.
Isegi kui võtta kõige optimistlikum stsenaarium Ameerika ja Lõuna-Korea jaoks (see tähendab, et Põhja-Korea sõjavägi on purustatud, Kim võimult tõugatud ja likvideeritud ning käes õnnelik lõpp (?)), jääb nendest kalkulatsioonidest välja 25-miljoniline Põhja-Korea elanikkond (isegi kui see sõja käigus kahaneb 24-miljoniliseks). Valdav osa neist on näljased fanaatikud.
Iraagi sõja valus kogemus peaks olema hoiatav: edukas lahingutegevus ei toonud oodatud vilju. Vastasena arvestati vaid sõjaväge ja jõustruktuure, kuid täiesti mööda pandi elanike reaktsioonide osas.
Mis puudutab aga Põhja-Koread, siis ehkki sellest ei räägita, käiks nii suur demograafiline koormus isegi nõnda jõukale riigile nagu Lõuna-Korea üle jõu. Sama vähe entusiastlik on nende suhtes ka Hiina, mille liidri Xi Jinpingi üleskutse vastastikuseks vaoshoituseks on praegu üks mõistlikumaid hääli rahvusvahelisel areenil.
Mul on aga kuri kahtlus, et Valges majas pole Korea poolsaare humanitaarsed probleemid veel tähelepanu pälvinud. 51 miljonit lõunakorealast ja 25 miljonit põhjakorealast väärivad seda, et nende peale mõeldaks enne, kui hakatakse relvi täristama ning tuld ja tõrva (andestatagu mulle «fire and fury» selline tõlge, tahtsin säilitada alliteratsiooni) pritsima.