Ligi 20 aastat on fentanüül ainuvalitseja Eesti raskete uimastite turul. Politsei andmed näitavad, et seda müüakse Eestis aastas 100–200 miljoni euro eest. Politsei on hinnanud kasutajate arvuks kuni 20 000, igaüks neist vajab vähemalt kolme doosi päevas, üks doos maksab kümme eurot.
Fentanüüli kangus teeb üledoosid väga lihtsaks. Aastas tapab fentanüül rohkem Eesti inimesi kui liiklusõnnetused, uppumised ja tulesurmad kokku. Mitte kusagil mujal Euroopas pole nii. Lääne meedia kirjutab meist kui Euroopa üledoosimekast. Ja ometi ei huvita see mitte kedagi.
Ekspresident Ilves rääkis 2007 tuhandetest «lubamatult vara katkenud eludest», mille kaotame õnnetusjuhtumitele. Fentanüüli ta ei maininud. 2012. aastal suri Eestis üledoosist 191 inimest. 2013. aastal hukkus liiklus-, tule- ja uppumisurmades kokku 184 inimest. Aastatega on õnnetussurmade statistika olnud riigivõimule südamelähedane ja nende arv on langenud. Veidi taandusid ka fentanüülisurmad, mida oli 2015 veidi üle 100. TAI andmetel suri eelmisel aastal üledoosi tagajärjel 114 inimest. Kolmandiku võrra suuremana oleks see arv sel aastal 152.
Miljoni tööealise inimese kohta kuulub Eestile ülivõimas fentanüülisurmade Euroopa rekord. Fentanüül murrab üha rohkem ka Põhja-Ameerikas, kus piirkonniti on surmad meiega võrreldavad. (Seal pärineb aine küll ravimiturult, Eestis valmistatakse seda ilmselt salalaborites.) President Donald Trump kuulutas 8. augustil välja «riikliku hädaolukorra».
Eesti riigivõimu huvipuudus fentanüüli vastu on seda kurioossem. Statistika surmade kohta on täpne (Euroopa nõuab), fentanüüli tarvitajate arvu hindab politsei kümne tuhande täpsusega. Me teame täpsemalt, palju on Eestis metsloomi. Kurioosne on võimude ükskõiksus kuritegeliku raha suhtes, mis Eesti väiksust arvestades on kolossaalne. Ometi jääb mulje, et erinevalt muust maailmast ei mõjuta see raha kuidagi meie poliitikuid ega korrakaitsjaid.