Mazzucato näitab faktipõhiselt, et farmaatsia, biotehnoloogia, nanotehnoloogia, IT, energeetika, lennunduse ja kosmose valdkonnas on nii arendustegevuste rahastus kui ka aktiivne koordineerimine tulnud suures osas riigi poolt. Riik defineerib valdkonnad, kus ta tahab näha teaduse-arenduse vallas edusamme ning ülikoolid ja teadusasutused konkureerivad riigi rahale, et neid uurimus- ja arendustöid korraldada. Toetusi jagub nii fundamentaal- kui ka rakendusuuringutele, kuid sellega ei piirduta.
Riigi tuge on tunda saanud meile kõigile tuntud Apple, Google, Tesla, Solar City, Space X. Mazzucato illustreerib oma raamatus skemaatiliselt, milline riigiasutus on millise Apple’i toodetes sisalduva tehnoloogia – GPS, puutetundlik ekraan, liitiumioonaku, Siri, kommunikatsioonitehnoloogiad – väljatöötamise eest vastutanud.
Nende hulgas on kaitseministeerium, energeetikaministeerium, militaartehnoloogiate väljatöötaja DARPA, sõjavägi, merevägi ja CERN. Robbert Dijkgraaf väidab Scientific Americani veergudel, et USA valitsuse seni parim investeering on olnud National Science Foundationi poolt Google’ile antud 4,5 miljoni dollari suurune grant otsingumootori algoritmi väljatöötamiseks. See investeering on praeguseks kasvanud 100 000 korda.
Tõsi, Ühendriigid on hoopis teiste mastaapidega riik, mida tillukesel Eestil jäljendada pole võimalik, kuid põhimõtteid, mida nad rakendavad, leiab ka väiksematest riikidest ja see võiks anda mõtteainet meilegi.
Ei saa küll öelda, et Eestis seesuguseid põhimõtteid rakendatud polekski. On küll. Ent need on olnud pigem juhuslikud, ühekordsed, mälestus neist on tuhmunud ja värsket visiooni pole peale tulnud.
Näiteks e-Eesti edulugu on kõige ehedam näide sellest, kuidas riigi tellimuste najal puhkes õitsele IT-sektor, mille konkurentsivõimelisusest on praegu teadlik terve maailm. Tõsi, see juhtus suures osas boonusena meie oma e-riigi arendamisel, mitte niivõrd sihiliku sektori eelisarendamise tulemusena.