Nimelt on Budapestis sündinud ja Ameerika Ühendriikides elavast 86-aastasest liberaalsete väärtuste eestvõitlejast saanud üks Ungari populistide ja rahvuslaste suuremaid vihavaenlasi.
Vähem on teada aga fakt, et juudi juurtega Sorosi ja Ungari peaministri Viktor Orbáni ideoloogiate mõõduvõtmises on Iisraeli valitsus eesotsas Ungaris riigivisiidil viibiva Benjamin Netanyahuga Orbáni poolel. Tekib küsimus: miks?
Nimelt on mõlemad riigid võtnud kriitilise seisukoha välisrahastuse ja eriti Sorosi fondide toel tegutsevate valitsusväliste organisatsioonide suhtes, kelle edendatavad väärtused ei kattu valitsuste tulevikuplaanidega.
Kui Orbáni tüliõunaks on Euroopa rändekriis, süüdistades Sorosit massiimmigratsiooni tagantõhutamises, siis Iisraeli peaministrit ärritab miljardärist filantroobi otsus toetada Iisraeli valitsuse ja okupatsiooni suhtes kriitiliselt meelestatud Iisraeli ja Palestiina aktiviste.
Sorosi esindatav liberaalne maailmavaade on seega sarnaselt Ungariga risti-põiki ees Netanyahu valitsuskoalitsiooni aetava karmi joone rahvuslusele ja nii näitlikustab Ungari juhtum, et Netanyahu Iisrael astub aina enam ühte jalga demokraatiapõlglike autokraatiatega, nagu Türgi, Egiptus ja Venemaa.
Sama võib täheldada ka Ungaris, kus parempoolse poliitilise eliidi taktikepi all kinnitab aina jõulisemalt kanda Venemaa ideoloogiline pealetung, hoolimata sellest, kas nad seda endale tunnistavad või mitte. Orbáni vastaste ridades pole aga seis kiita, neile töötavad vastu nii korruptsioon, tugeva riikliku kontrolli all olev meediamaastik kui ka olemuslikult nõrk opositsioon, mistõttu on vähetõenäoline, et järgmise aasta üldvalimistel suudaksid eri pooled ühtse vastaskandidaadi taha koonduda.