Kõike komplitseerib Venemaale USA julgeolekupoliitika de facto kahekeelsus. Trumpi ja Putini väidetavale suurepärasele keemiale eelnes USA otsus saata lisasõdureid Balti riikidesse ja müüa Poolale Patriot õhutõrjerakette.
Kohtumisele järgnes vahetult teade Patriotide ajutisest paigutamisest Leetu ja Washingtoni lõplikust keeldumisest tagastada Venemaa diplomaatiliselt esinduselt konfiskeeritud kinnisvara USA territooriumil.
Pealtnäha võib olukord paista meile soodne, kuid autopiloodil USA on kõike muud kui kindel turvatagatis. Pigem ennustab Trumpi jutu ja USA tegude lahknemine tõrkeid otsustusmehhanismides, kui peaks tekkima tõsisem kriis.
Vett segab julgeolekulises plaanis Suurbritannias süvenev poliitiline kaos. Theresa May kukkumine peaministri positsioonilt tähendaks suure tõenäosusega uusi erakorralisi valimisi ja Jeremy Corbyni Tööpartei võitu mh hoopis teistsuguse julgeolekuprogrammiga. Ka May võimule jäädes näib Brexit triivivat karmis suunas, mis ähvardab Suurbritanniat majandusliku ja siseriikliku kaosega. Riigi isoleerudes ja vaesudes ei ole 800 briti sõdurit Tapal tingimata igavene nähtus ja oletada võib, et väga ettevaatlikult kombitakse juba praegu võimalusi asendaja leidmiseks.
Kui selleks peaks olema Prantsusmaa – mis oleks loogiline, arvestades, et Leedus on NATO pataljoni nn raamriik Saksamaa –, siis kinnistub reljeefselt tendents, kus Eesti välispoliitikalt nõutakse üha Januse-näolisema tegutsemise võimekust. Tuleb loota, et korraga suudetakse teha nii seda, mis vajalik Trumpi USA kui ka Saksamaa-Prantsusmaa tandemi soosingu säilitamiseks.
Autopiloodil maailmas on kahe orientatsiooni vaheline konflikt aja küsimus. Saksamaa ELi hegemoonina ajab Venemaa suunal hoopis teistsugust poliitikat kui USA. Igasugust sõjalist eskalatsiooni nähakse Berliinis mitte rahu tagatise, vaid konfliktipotentsiaali lisajana. Kuigi põhiväärtustes kindel, eelistab Saksamaa ajaloolistel põhjustel alati dialoogi vastasseisule.
Lisaks on Trumpi tõusuga tõusnud Saksamaa välispoliitikas senisest veel tähtsamale kohale kaubanduspoliitika. Vabakaubandust nähakse ideoloogiliselt ühe elemendina, mis aitab tsementeerida rahvusvahelist koostööd. Sellest perspektiivist on dialoogi otsimine Venemaaga vältimatu ka praegustes tingimustes.
Tagantjärele paistab üha suurema veana Eesti vastutegutsemine Nord Streamile, mille ainus reaalne tulem on meie nihkumine Poola kitsukese strateegilise tiiva alla. Nii kaugeneme Saksamaast ja ELi väärtuspõhisest solidaarsusest.