Karmo Tüür.

FOTO: Sander Ilvest

Venemaa diplomaat Vladimir Voronkov asus juhtama ÜRO juurde loodud terrorismivastase agentuuri tööd. Selles määramises on korraga kirjas mitu märgilist võitu Moskva jaoks, kirjutab kolumnist Karmo Tüür.

Esiteks saavutas Kreml seda, mida on enda taastõestamise tuhinas kogu aeg taotlenud. Üks keskne sõnum, mida aina korratakse, kõlab just nii: meie kõigi ees on ühine oht, see on rahvusvaheline terrorism, ja meie (st Venemaa) teame, kuidas sellega toime tulla.

Veelgi laiemas plaanis käib juba aastaid avalik ja vähem avalik vihjamine, et nn Globaalse Põhja ja Globaalse Lõuna lähenevas kokkupõrkes on just Venemaa see, kes teab, kuidas nende pingetega hakkama saada.

Kas see Moskva maalitav kuvand ka tegelikkusele vastab, on hoopis omaette küsimus. Islamiseeruv ja pahatihti plahvatustes rappuv-vappuv Venemaa näikse terrorirelva mitte niivõrd ohjeldavat, kuivõrd kindlustavat. Kuid mitte sellest pole seekord juttu.

Teiseks sai Venemaa esindaja endale nüüd ka ÜRO peasekretäri asetäitja staatuse. Kõigil ülejäänud neljal ÜRO Julgeolekunõukogu liikmel oli oma esindaja asetäitjate hulgas olemas: Hiinal sotsiaalvaldkonnas, Prantsusmaal rahu tagamise alal, Suurbritannial humanitaarteemadel, USA poliitilistes küsimustes. NSVLi aegu oli oma asetäitja ka Moskval, nüüd on siis seegi olukord taastatud.

Kolmas ja pisike võiduke läheb kirja personaalselt Voronkovile. Tagasihoidliku tõlgiametiga alustanud pikaaegne Vene välisministeeriumi töötaja ei saaks kõrgemast tähelennust ilmselt unistadagi.

Õnneks ei pea ka soliidses eas, 64-aastane Voronkov hakkama meeskonda n-ö nullist looma, tema alluvusse tuuakse kokku seni ÜRO eri kontorites sama teemaga tegelenud ametnikud ja spetsialistid. Kas ja kuivõrd suudab see ümberformatitud kontor kokku sobitada mitme terrorismisvastase asutuse tegevuse, see selgub töö käigus.

Neljas ja ehk ebamääraselt kõlav, kuid siiski oluline plusspunkt on üldine parketikõlblikkuse tõestamine. Viimastel aegadel enesekinnitamise vaevustes rähklev Venemaa on ühe instrumendina valinud läänele vastandumise tee ning sattunud üsna suurel määral isolatsiooni. ÜRO kõrge ja üliaktuaalsena kõlava posti endale saamine kõlab vastupidise signaalina.

Tõsi küll, kõiki neid võite ja võidukesi tumestab asjaolu, et ÜRO on osake senisest maailmakorrast, mille lootusetust aegumisest on Venemaa kõrgemad pead korduvalt rääkinud. Aga kuni vana kord pole lammutatud ja uut asemel ehitatud, läheb ÜRO terrorismivastase agentuuri juhi koha endale saamine siiski kirja punktivõiduna.