Asendushoolduse kontekst on muutunud, kuid sisulisi muutuseid napib
Asenduskodus, hooldus – või eestkosteperes elamine on kaasaja versioon sellest, mis sajandi(te) jooksul kujunenud. Eesmärgiks minevikus oli vaesuse oludes elavatele lastele, ka orvuks jäänutele kindlustada pääsemine viletsusest, ka surmast. Teisisõnu, kindlustada ellujäämine.
Ajalooliselt ka lapsed (ja siinjuures nende perekonnad), kes «puudutanud» ühiskonna moraalitunnetust – näiteks koolikohustust eiravad või halvastikäituvad lapsed, on olnud prioriteetne sihtgrupp abistamisel, ka lastekodudesse saatmisel.
Tänases Eestis on kontekst teine. Kindlustada tuleb midagi enamat kui ellujäämine või ühiskonna moraalitunnetus.
Tänaseks üle kahekümne viie aasta, ÜRO lapse õiguste konventsioonist (1989) tulenevalt on lapsed täieõiguslikud ühiskonnaliikmed ja õiguste kandjad, teoorias vähemalt. Lisaks ellujäämisele, on igal lapsel osalemisõigus ja õigus arengule, sealhulgas haridusele ja meditsiinile, et lapse anded ja täispotensiaal saaks toetatud.
Lastel on õigus elada ja kasvada keskkonnas, kus nende kõik õigused on kaitstud ning kus lapsed kogevad õnne tunnet, armastust ja mõistmist. Lastele ja peredele suunatud teenuste, sealhulgas asenduskodus, hooldus- või eestkosteperes elamise eesmärgiks on kindlustada parimad tulemused lapse arenguks.
Paraku näitavad asendushoolduse kvaliteedi hindamiskes läbiviidud uuringud seda, et lapsed, kes elanud asendushooldusel, on tulevikus enam silmitsi toimetulekuprobleemidega ja on vähem edukad, kui nende eakaaslased, kes peres kasvanud.
Suhe riigi ja perekonna vahel on muutunud. Tuleb austada perekonna privaatsust pere elule, samas omavad riik ja kohalikud omavalitsused laste ja perede kohta märkimisväärselt palju andmeid ja infot. Ilmselt rohkemgi veel, kuil lapse õiguste konventsiooni autorid seda 80ndate keskpaigus ette oskasid kujutada.