Eesti kestab; kui meil sünnib lapsi, kui iga laps loeb, kui suudame kõigile lastele luua võrdsed võimalused arenemiseks ja oma õnne loomiseks. Samuti on oluline, et kujundame ja viime ise oskuslikult ellu rändepoliitikat ning laiendame Eestit suuremaks meie füüsilistest riigipiiridest.
Riigi võimalus panustada sellesse, et tavalises Eesti peres on tulevikus vähemalt kolm last, on piiratud, kuid tehtud on nii mõndagi.
Inimarengu aruanne kinnitab, et ka Eesti senine rändepoliitika on olnud üsna edukas. Rahvastikuprotsesside tulemusel on nüüd aga toimunud rändepööre, aastast 2015 on sisserändajate, sh tagasitulijate hulk suurem kui minejate hulk.
Muutunud olukorraga kohanemiseks tuleb meil välja kujundada proaktiivne rändepoliitika, et mitte rikkuda seni hoitud ühiskondliku tasakaalu, samas tagades Eesti rahvastiku arengute tingimustes vajalikud töökäed.
Maailmarändurid ei ole reeturid
Sama oluline on edukas hargmaisuspoliitika – suhted nende eestlastega, kes elavad, õpivad, töötavad lühemaid ja pikemaid aegu mujal, et säiliks vabadus minna, soov ja võimalus hoida sidet ja tagasi tulla.
Hargamaisuspoliitika osana võib nimetada Euroopa Liidu liikumisvabaduse hoidmist, Eesti kodakondsuspoliitikat, asukohast sõltumatuid avalikke teenuseid, aga ka avalikkuse suhtumist igaühe vabasse valikusse õppida ja töötada seal, kus ta soovib.
Need noored, kes lähevad maailma õppima, katsetama oma ideid või teenima perele paremat palka, ei ole reeturid, vaid Eesti suur võimalus areneda, luua sidemeid, saada suuremaks. Kui loome siin peresõbraliku elukeskkonna ja hariduse, mis on maailma parimaid, mis kutsub koju, kui näeme neid inimesi kui võimalust, võime saavutada tasakaalu ka rahvastikuprotsessis.