Eerik-Niiles Kross FOTO: Peeter Langovits

Küsimus ei ole selles, miks NATO-vastane Mihhail Korb (KE) kuulub Keskerakonna juhitud valitsusesse. Küsimus seisneb hoopis selles, mida teevad Sotsiaaldemokraatlik Erakond ning Isamaa ja Res Publica Liit (IRL) sellises valitsuses, kirjutab riigikogu liige Eerik-Niiles Kross (RE).

Mihhail Korb ütles lapsesuuna välja selle, mida suur osa peaministripartei juhtpoliitikutest on ju aastaid indikeerinud. Keskerakonna venekeelsed poliitikud on valdavalt NATO suhtes skeptilised ja usutavasti ei varja seda ka oma valija eest. Nn Ratase tiib on NATO ning üldse julgeolekupoliitika ja riigikaitse küsimustes olnud alati sõnaaher ja passiivne. Formaalselt ollakse NATOsse kuulumise poolt, «sest nii on kokku lepitud», aga Eestile üliolulist julgeolekutunnetuse ja järjekindlat iseseiva kaitsevõime, kollektiivkaitse ja liitlassuhete arendamist ei ole Keskerakond iial harrastanud.

Erakonna häälekandja Kesknädal jätkab ka Jüri Ratase esimeheks oleku ajal süstemaatiliselt NATO-vastaste kirjutiste avaldamist. Näiteks aprillis 2017 kõlas üks pealkiri järgnevalt: «NATO vägede saabumisega võib sõja risk Venemaaga kasvada.» Juhuslik stiilinäide jaanuarist 2017: «Õigus oli Gustav Naanil, kui ta ütles, et eestlased ei tohiks endid ise juhtida, sest orjageenide tõttu ollakse usinad käsutäitjad ja iseseisvaid otsuseid ei juleta teha.» Või «Kindlasti on rahva rahulolu oma riigiga tugevam riigikaitse kui NATO baasid, tankid ja võõrväed meie piirialadel.»

Põhinarratiivid, mis alatasa keskerakondlaste väljaütlemistest ja nende häälekandjas trükitavatest tekstidest kommunikeeritakse, on äravahetamiseni sarnased ühiskonna sisemisele nõrgendamisele ja murendamisele suunatud nn hübriidsõja narratiividega: NATO väed on võõrväed või koguni okupatsiooniväed, raha tuleks riigikaitsest ära võtta ja anda pensionideks, sotsiaaltoetusteks või muidu «rahva hüvanguks», NATO väed ja üldse riigikaitse arendamine on sõjahüsteeria, Venemaaga saab hästi läbi siis, kui oleksime neutraalsed jne .

Küsimus ei ole Korbis ja tema valitsusse kuulumises. Korb esindab ju üsna ausalt peaministripartei suure osa hoiakuid ja pigem peaks poliitikut kiitma, et ta räägib valijatega ausalt.

Küsima ei peaks mitte, miks Korb on Keskerakonna minister, vaid miks on selle erakonna juhitud valitsuses sotsid ja IRL.