Eesti on teinud tohutu hüppe sotsialistlikust maailmakorrast demokraatlikku ja turumajanduslikku ühiskonda kõige paremas euroopalikus mõttes. Eesti rahva püsima jäämiseks tuleb tõsta inimeste elukvaliteeti, töö- ja kaitsevõimet. Seega on tähtsaim ülesanne otsustavalt edendada iga elaniku tervise säilimist ja parandamist.
Paraku on lahendamata probleemid aastate jooksul aina süvenevad. Oodatava eluea kasv on aeglustunud ja tervena elatud aastad hoopis kahanevad. Tervishoiusüsteemi kestlikkus praegusel kujul on ebarealistlik. Paberi- ja sõnamahukad kavad ning programmid ei vasta olemasolevatele võimalustele ning valmisolek vastuvõetud otsuseid täita on madal.
Teisisõnu, Eesti tervishoius on palju kisa, vähe villa. Võiks isegi öelda, et rahvale on aastaid müüdud illusiooni süsteemist. Leiame, et nii olulise teema puhul on vaja laiaulatuslikke arutelusid, kuidas peaks edasi minema, ja leidma ressursse hädavajalike kulutuste korvamiseks. Usume, et Eesti maksumaksjate, terviseteenuste osutajate ja praeguste ning tulevaste patsientide arvamus on tähtis.
Hoolimata Eesti märkimisväärsest arengust 25 aasta jooksul, tuleb arstiabi saamiseks endiselt kasutada nõukogudeaegseid vahendeid: telefonitutvust ja täiendavat omaosalust. Kohustused täitnud maksumaksjatena eeldame õigust saada õigel hetkel vajalikku abi.
Me ei usu, et kõik tervishoiu probleemid kaovad, kui riigi eelarvest veidi raha juurde antakse. Ei kao! Raha ei paranda midagi enne, kui kõigi osaliste – inimeste, töötajate, tööandjate, kohalike omavalitsuste ning riigi – õigused ja vastutused on õiglaselt ning motiveerivalt jagatud. Tervitame valitsuse esimest sammu, millega soovitakse muuta olukorda, kus peamine rahaline kohustus kogu elanikkonna terviseteenuste korvamiseks on sotsiaalmaksu kaudu ainult tööl käiva inimese õlgadele laotud.