Stalini manamine kui fašismimeelsus?
Absoluutselt põhjendmatu on Loone sugereering, nagu valitseks Eesti «isehakanud» (!) eliidi seas sümpaatia fašistliku Saksmaa vastu. Loone konstanteeritud «Stalini sõimamine» ei seondu kuidagi Natsi-Saksamaa pooldamisega. Stalini poliitika pole kaitstav. Stalin pole meile mitte mingi abstrakne suurroimar, vaid tuhandeis perekondades nimeliselt viidatav mõrtsukakandidaat.
Loone poolt taunitav fašismi ja kommunismi vahel sarnasuste otsimine või koguni võrdusmärgi panemine pole mingi fašismilembese Eesti eripära, vaid tõsise akadeemilise diskussiooni objekt.
«Sputniku» taolised kanalid muidugi serveerivad Stalinit eelkõige kui teenekat führerit, kes teinud «adra Venemaast» «tuumapommi Venemaa». Saksamaal ootab meest, kes ülistab Hitlerit kui «Autobahnide» rajajat kohus.
Stalini ja Hitleri võrdlusel on väärikas koht akadeemiliste ajakirjade veergude. Kuid võrdluse poliitiline dimensioon on läänes ja seega ka Eestis ühene. Võrdsusmärgi panemise eesmärk on humanistlik. Võrdluse toel luuakse täiendav argument Venemaa tänase ühe iidoli narratiivseks paljastamiseks. Stalini ja Hitleri režiimi vaheliste erinevuste rõhutamine, Stalinini nimele ka sõja võidu, tuumapommi tegemise kirjutamine jne on kuritegelik ja ohtlik kurjade vaimude väljakutsumine.
Järelmõtteid
Loone kirjatöö on Eesti eliiti (kes vaikimisi kaitsvat Natsi-Saksamaa poliitikat) solvav ja eestlaste suhtes vaieldamatult ülekohtune. Loone võimendaks eestlase suu läbi neid kuvandeid, mida on juba suudetud paljudele meie kaasmaalastele sisendada.
Samas ei saa jätta tähelepanemata väga selget mustrit. Väited, et Eestis levib fašismimeelsus, sh ka eliidi hulgas, et eestlaste silmis olevat venelased «teise sordi» inimesed või «koguni mitte inimesed», et Eesti-Vene suhtes on Eesti lausa patoloogline tüli alustav ja ründav pool jne moodustavad «komplekti». Need on Sputniku laadi kanalite Eesti-vastase propagandatöökesksed jutupunktid.
Eriti taunitav on tõik, et kuna argumente ei ole, siis põhistatakse väga ränki ja üldistavaid süüdistusi, sellega, et väidetavaid alatusi toimetavat «vaikimisi», st ka väidetavad mõttekuriteod on vastandamiseks piisavad.