Puhaste süstalde jagamine ei pane süstima
Kahjude vähendamise keskused on saanud väga palju kriitikat. Selleks, et aru saada, miks Tervise Arengu Instituut nende loomist toetab, tuleb pakutav teenus lahti mõtestada.
Eelkõige on tegemist nõustamiskeskustega, kus viiakse ellu tegevusi, mis on suunatud narkootikumide tarvitamisega kaasnevate riskide ja kahjude vähendamisele. Me püüame vähendada seda kahju ja neid kulutusi, mida ühiskonnale, tarvitajale endale ja tema lähedastele tekitab uimastite tarvitamine.
Üheks tegevuseks on tõesti süstalde ja kondoomide tasuta kättesaadavaks tegemine, et takistada ohtlike nakkushaiguste levikut, kuid kaugeltki mitte ainult. Teenuse hulka kuulub ka info jagamine, üledooside ning nendest tingitud surmade ennetamine, nõustamine riskikäitumise vähendamiseks ning motiveerimine narkootikumide tarvitamisest loobuma, sh ravivõimaluste tutvustamine ning ravile suunamine. See on esimene ja sageli ka ainus koht, kus sõltlasel aidatakse tervise- ja ka sotsiaalprobleeme lahendada ning püütakse heatahtliku suhtumisega nende käitumist mõjutada.
Süstimisega kaasnevate nakkushaiguste ravikulu riigile on suur. Ainuüksi HIV-ravimid lähevad riigile maksma üle 10 miljoni euro aastas. Nakatumisjuhtumeid on aga puhaste süstalde jagamisega võimalik ära hoida ning seeläbi aastate perspektiivis hoida kokku märkimisväärses mahus riiklikke vahendeid, mida teiste sihtrühmade abistamisse suunata.
Vastupidiselt levinud müüdile kahjude vähendamise keskus narkootikumide tarvitamist ei soodusta. Kuigi inimesele antakse puhtad süstlad, siis narkootikumide tarvitamise sagedus sellest ei suurene. Põhjused, miks paljudel tarvitajatel seda vaheetappi enne ravile minemist vaja on, peituvad sõltuvusprobleemis endas. Kõik lihtsalt ei ole võimelised lõpetama. Ning olgem ausad – ka parima tahtmise juures ei suuda me kahjude vähendamise keskustes kõiki abivajajaid ravile suunata. Kui kõik oleksidki nõus, siis pole Eestis praegu nii suures mahus raviteenuseid, et neid kõikidele tagada.