Kui varem väga levinud lapseea nakkushaiguste epideemiad muutuvad üksteise järel ajalooks, unustatakse nende kohutavad tagajärjed ning muretsetakse üha enam vaktsiinide endi ohutuse pärast.
Seda artiklit kirjutades tean, et tõenäoliselt see kuigi paljude inimeste veendumust ei muuda. Info hulk internetis on meeletu, ja kinnituskalduvuse (i. k. confirmation bias) tõttu usume kõik pigem selliseid artikleid, mis meie varasemat arusaama toetavad. Kui inimene tahab uskuda, et vaktsiinid on ohtlikud ja kõik vaktsineerimist toetavad kirjatööd on ravimitööstuse kinni makstud või pimedusega löödud inimeste kirjutatud, ei muuda veel üks vaktsiine pooldav kirjatöö midagi. Sellest hoolimata tean, et see on teema, mida tuleb hoida pidevalt pildis, kartmata korrata varem öeldut.
Vaktsiinid aitavad haigustest pääseda
Mõni nädal tagasi avaldati ajakirjas Science graafik, mis visualiseerib nakkushaiguste kadumist vaktsiinide väljatöötamise tulemusena. Lastehalvatuse vaktsiin võeti kasutusele 1955. aastal ja nüüdseks on see haigus kadunud. Sama saatus on tabanud vaest difteeriabakterit. Mumps ja hepatiit panevad veel vapralt vastu, kuid nendegi lõpp on loodetavasti käegakatsutav. Läkaköha ja tuulerõuged on aga endiselt suur probleem.
Läkaköha puhul on põhjuseks vaktsiini ajutine mõju – peamiselt nakatuvad tänapäeval haigusesse noorukid ja täiskasvanud, kes on küll lapsena kaitsesüsti saanud, kuid vajaksid tõhusa ennetuse jaoks taasvaktsineerimist.
Tuulerõugete puhul teame aga Eesti näitel väga hästi, miks see haigus püsib – meil ei kuulu tuulerõugevaktsiin riiklikusse vaktsineerimiskavva, USA-s aga kuulub. On selge, et enamasti mööduvad tuulerõuged paari päevaga, kuid esiteks on olemas tüsistus- ja armistumisoht, ning teiseks – kas on vaja lasta väikesel lapsel nädal aega sügelevate täppide ja kõrge palaviku käes kannatada? Küsige vastust ööd läbi nutva lapse juures istuvatelt vanematelt.