1972. aastal Eestis ilmunud Disney koomiksite raamatus «Piilupart, Miki ja teised» vaatab Moby-Part laevalt Libeeria pealinnale Monroviale ja teatab: «See paistab olevat nii meeldiv paik, et ehk j ä ä n g i siia.» Libeeria rajasid 1800. aastatel Ameerikast tagasi pöördunud orjad ja seal meenutatakse uhkelt, et tegemist oli esimese vabariigiga Aafrikas ning maaga, mis ei ole kunagi olnud koloonia. Nüüd on see Lääne-Aafrika riik vajunud kaosesse. Kahe verise kodusõja ajal, 1980.–1990. aastatel üles kasvanud kaks põlvkonda on peaaegu kirjaoskamatud, tööpuudus ulatub 85 protsendini ning enamik peab läbi ajama vähema kui dollariga päevas. Ka kõige optimistlikumad ei näe olukorda veel aastakümneid paranemas, hoolimata lääne heldetest abisaadetistest, millest laekub mõnedel andmetel ligi 80 protsenti riigi eelarvest. Euroopa Liidu mitmesaja miljoni euro suuruse toetuse jagamist Libeerias on viimased kolm aastat juhtinud suursaadik Tiina Intelmann. Libeerias käis Neeme Raud.
Kui päike tulekerana Atlandi ookeani langeb ja öö alustab pealetungi, vajub suur osa Libeeriast pimedusse. Pealinna Monrovia kesklinnas on muidugi tänavavalgustus, valitsushooned kümblevad prožektorivihus, lambid on ka linna läbivate peamagistraalide ääres. Kuid peateest eemal, äärelinnas, kus laiuvad odavalt kokku klopsitud hütte täis slummid, valitseb pimedus – siin-seal vilgub mõni üksik tänavalamp, mõne maja ees põleb lõke või tuli, millel tehakse süüa. Euroopast tulnule tundub see esialgu uskumatu, aga enamikul siin riigis ei ole elektrit.
Uskumatut on palju. Riik kõigi oma asutustega on küll olemas, kuid sageli ei toimi. On suur haridusministeerium ja koolikohustus, kuid paljud lapsed ei käi koolis, sest neid ei innusta selleks miski. On tervishoiuministeerium, kuid tervishoiusüsteemi peaaegu pole – kolm aastat tagasi puhkenud ja Libeerias 9000 inimest tapnud Ebola-epideemia eel töötas 4,3 miljoni elanikuga riigis mõnedel andmetel ainult 50 arsti.
Riigis on tööministeerium, kuid tööpuudus ulatub 85 protsendini, miljonid teevad juhutöid mustalt ehk paari dollari eest päevas – nagu õhtuse tipptunni ajal Monrovia tänavad üle ujutavad noored tänavamüüjad, kes pakuvad oskuslikult autode vahel laveerides kõike: vett, saia, nätsu. Kuid miljonid inimesed istuvad lihtsalt kodus, sest kütte eest ei ole vaja maksta – ekvaatoril on aasta ringi soe ja humanitaarabist saab riideid. Paljude peamist toitu – riisi, palmiõli ja konserve – saab samuti abiorganisatsioonidelt.
«Libeerias selgitatakse meile, et paljud ei käi tööl seepärast, et libeerlastele lihtsalt meeldib kodus olla,» rääkis üks lääne diplomaat, keda paneb mitu aastat seal töötamise järel ikka veel imestama, et kohalikel ei ole vähimatki huvi midagi kasvatada kliimas, kus kasvab kõik. Libeeria põllumajandus on – nagu märgitakse kohaliku kaubanduskoja koosviibimisel – alles arenev sektor, mida iganes see ka ei tähenda.