Kuigi ma olen mures selle üle, et see administratsioon selgelt jälestab multilateraalsust ja alahindab ELi panust, olen ettevaatlikult lootusrikas, et kogenud ärijuhid tema valitsuses tagavad mingisuguse järjepidevuse seitse aastakümmet kestnud mõlema partei toetuses Euroopa integratsioonile.
Ärikogukond mõistab hästi, mida EL on Euroopa majanduskasvu, stabiilsuse ja õitsengu jaoks teinud, eriti seda, kuidas see on kaasa aidanud USA töökohtadele, edendanud eksporti ja investeeringuid Euroopasse.
Läbirääkimised Transatlantilise kaubandus- ja investeerimispartnerluse (TTIP) üle on seiskunud ning USA uuel valitsusel paistab puuduvat igasugune huvi nende taastamise vastu. Tervest mõistusest lähtudes on USA-l ja EL-il, mille majandused on juba läbi põimunud, palju võita ambitsioonikast kaubanduslepingust, aga vastuseis sellisele lepingule on äge ka Euroopas. Missugune on USA-Euroopa kaubandussuhete tulevik ja kas praegu on ainus realistlik eesmärk vältida kaubandussõda, mille Trumpi valitsuse protektsionistlikud poliitikad näivad olevat vallandanud?
Euroopa Komisjoni kaubandusvoliniku Cecilia Malmströmi ja USA kaubandusministri Wilbur Rossi hiljutine kohtumine näitab, et lootus jätkata TTIPi päevakorra mõnede aspektidega ei ole veel kadunud. Samas on selge, et presidendi tugevad protektsionistlikud kalduvused, tema lubadus teha Ameerika suureks ostes kohalikke tooteid ja palgates ameeriklasi, ja tema kaubandusnõunike selge soov kasutada Ühendriikide kaubandusseadusi kaitsemeetmete ühepoolseks jõustamiseks kaubanduses ilma Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) protseduure läbimata, on muutnud transatlantilised suhted keerukamaks.
Paljude TTIPi raskete teemade, teiste seas riigihanked, geograafilised märgised, mereteenused ja põllumajandustoodete tariifid, lahendamine paistab praegu raske. USA ja EL-i jaoks võib olla soovitatav leppida kokku vähem ambitsioonikas TTIPis (mis hõlmaks reguleeritud sektoripõhist koostööd) ja keskenduda ühisele rahvusvahelisele kaubandusagendale, mis hõlmaks veelgi tihedamat koostööd WTOs kolmandate riikide, eriti Hiina ebaõiglaste kaubanduspraktikate vastu.