Autoritaarse režiimi jaoks on peamine väljakutse vastupanu kui sellise olemasolu. See on taoliste režiimide loomuses ning Aleksei Navalnõi kui kõige tuntum ja toetatud figuur on loomulikult üks peamistest väljakutsetest.
Kuidas hindate Venemaa avalikkuse praegust meeleolu? Kas praegu on toetust taolisteks meeleavaldusteks nagu need, mis toimusid pärast eelmisi presidendivalimisi?
Väga raske on anda taolisi hinnanguid, sest autoritaarses riigis läbi viidud arvamusküsitlused ei peegelda reaalsust täielikult ning tõenäoliselt hägustavad seda reaalsust.
Mina tunnen, et Krimmi annekteerimisega seostatud eufooria on paljuski taandunud ja peaaegu kadunud. Inimesed hoolivad tõusvatest kommunaalkuludest ajal, mil reaalpalgad langevad. Seetõttu on nad tundlikumad korruptsioonijuhtumitele. Lisaks nägime 26. märtsil, et tuhanded tulid üle Venemaa tänavatele korruptsiooni vastu meelt avaldama.
Selle inspiratsiooniks oli dokumentaalfilm «Ta ei ole teile mingi Dimon», mis paljastab peaminister Dmitri Medvedevi miljonitesse dollaritesse ulatuvad varad. Järjekordne inspireeriv trend on, et noorem põlvkond liitus meeleavaldustega ning need näitavad julgust ja arusaamist protsessidest, mis Venemaal praegu aset leiavad.
Maailmapanga prognoosi kohaselt kasvab Vene majandus 2017. aastal 1,5 protsenti pärast mitut aastat langust, kuigi majandus püsib haavatav maavarade hindade kõikumisele. Peaminister Dmitri Medvedev teatas märtsis, et Vene majanduse langus on peatunud ning valitsus ootab, et majandus kasvab 1-2 protsenti, kuid rõhutas, et see kasv pole nii «kindel» kui talle meeldiks.
Millist rolli teie hinnangul etendab majandus 2018. aasta presidendivalimistel nüüd, mil see on ebalevalt naasmas kasvutrendi juurde.
Ma ei arva, et on õige kasutada sõnapaari «kasvutrend». Pigem on tegemist stabiliseerumisega, sest ühe-kahe protsendine majanduskasv on areneva majanduse kohta silmatorkavalt madal. Stabiliseerumine on praegusele valitsusele hea.
Kuidas hindaksite praeguse režiimi tugevust ja jätkusuutlikkust valimiste eel? Kas see tunneb teie meelest end ohustatuna või kindlalt?
Ma ei tea, mida režiim tunnetab. Ma ei oota Venemaal suuri poliitilisi muutusi. Samas on elu ettearvamatu, eriti siis, kui asi puudutab autoritaarsete või totalitaarsete režiimide lagunemist.