Keelustamises kahtlejad ja selle vastased räägivad järjest kõvema häälega loomade heaolust, mis lubab loota, et ükskõik, millega eelnõu lugemine lõppeb, loomade heaolu tõstmisele aitab see kaasa kindlasti.
Seda, et ajad on muutunud ja loomade kasutamine inimeste hüvanguks ei ole enam nii iseenesestmõistetav kui kas või paarkümmend aastat tagasi, näitab Eesti Väikeloomaarstide Seltsi (EVS) vastus keelustamisse suhtumisest.
«Selts arutas teemat oma üldkoosolekul ja on seisukohal, et karusloomade pidamine ei ole tänapäeva inimeste heaoluks ilmtingimata vajalik. Seni, kuni karusloomakasvatuste pidamine Eestis on lubatud, peavad kasvatused järgima neile kehtivaid reegleid, mida tuleks ametivõimude, eelkõige veterinaar- ja toiduameti poolt ka järjekindlalt kontrollida. EVS toob välja vajaduse järgida rahvusvaheliselt kokku lepitud loomade heaolu viie vabaduse põhimõtteid, mis on väga kenasti eesti keeles kokku võetud Eesti Maaülikooli Loomade Heaolu Uurimiskeskuse kodulehel.»
Ka teine veterinaare ühendav organisatsioon, Eesti Loomaarstide Ühing, on samal seisukohal.
Loomaarstide nimetatud viis vabadust loomade heaoluks moodustavad minimaalse nõuete nimekirja, mida maaülikooli kodulehe nõuannet järgides saab kasutada loomade heaolu hindamiseks põllumajandusettevõttes.
- Olla vaba janust ja näljast – tuleb loomadele luua võimalused piisavas koguses süüa ja juua, et organismi vajadused oleksid kaetud ning tervis ja elujõud tagatud.
- Olla vaba ebamugavustest – võimaldada loomadele sobiv keskkond, peavari ja mugav puhkeala.
- Olla vaba valust, vigastustest ja haigustest – tuleb kasutada haigusi ennetavaid meetmeid või haigusnähtude ilmnemisel võimaldada loomadele kiire diagnoos ja sobilik ravi.
- Vabadus loomuomasele käitumisele – võimaldada loomadele piisavalt ruumi ja vastavad (pidamis)tingimused ning võimaldades neil liigikaaslastega suhelda.
- Olla vaba hirmust ja kannatustest – võimaldada loomadele tingimused ja kohtlemine, mis väldivad psüühilisi kannatusi.