Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Video: väike valik Ratase ümmargustest vastustest

Lisatud kaheksa näpunäidet, kuidas tulla toime keeruliste küsimustega

6
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Peaminister Jüri Ratase (KE) ümmargused vastused on tekitanud palju poleemikat. Postimehe arvamusportaal võttis kätte ja tegi sel puhul väikese ülevaate valitsusjuhi parimatest «paladest». Vaata videost lähemalt!

Aga mis kasu on ainult video vaatamisest... Õpetame siis kohe peale ministrite, bürokraatide ja avaliku elu tegelaste ka meie lugejaid, kuidas põigelda keerulistest küsimustest eemale. Tarkusi omandame sel puhul klassikaks kujunenud raudvarast – pilaraamatust «Jah, härra peaminister!» (See on omakorda järg menukile «Jah, härra minister!»)

Alljärgnevalt on teosest ära toodud kaheksa punkti koos näidetega, kuidas tulla toime keeruliste küsimustega:

 1. Ründa küsimust. «See on väga rumal küsimus, kuidas te võite õigustada sellise väljendi kasutamist nagu «seadusest kõrgemal»?»

 2. Ründa küsijat. «Kui mitu aastat teie olete valitsuses töötanud?»

 3. Kiida küsimust. «See on väga hea küsimus. Ma tahaksin teid tänada, et te selle esitasite. Lubage mul vastata, esitades teile ühe küsimuse.»

 4. Küsimuse sisuline tühjaks laadimine. Enamikul küsimustest on n-ö positiivne laeng. Nad on täis oletusi, nagu «paljud inimesed on öelnud, et seisate enda arvates seadusest kõrgemal». Sellistele oletuste ballasti kandvatele küsimustele on võimalik vastata kahel viisil:

  a) «Loetlege kümme sellist inimest.»

  b) «Riigis, kus elab viiskümmend kuus miljonit inimest võib kahtlemata leida selliseid, kes ütlevad teile ükskõik kui tähtsusetuid, ekslikke või valesid asju.»

 5. Tee nii, et jääks mulje, nagu oleks tegemist mingi halva lavastusega. See lähenemisviis on edukas ainult televisiooni otsesaadete puhul: «Teate, ma tulin praegu järeldusele, et ei ole siiski nõus sellega, mida te soovitasite mul allkorrusel enne saate algust sellele küsimusele vastata. TEGELIK vastus on...»

 6. Kasuta ära ajafaktorit. Enamik intervjuudest on mõeldud läbiviimiseks väga lühikese aja jooksul, eriti otsesaadete intervjuud.

  Vasta: «See on väga huvitav küsimus ja ma tahaksin oma vastuses tuua esile üheksa punkti.»

  Intervjueerija ütleb seepeale: «Võib-olla te võiksite siiski piirduda kahe punktiga, ja teha seda väga lühidalt.»

  Sina vastad: «Ei, see on liiga tähtis küsimus, et sellele pealiskaudselt vastata, ja kui ma ei saa korralikku vastust anda, siis trivialiseerima ma seda ka ei hakka.»

 7. Too mängu julgeolekuaspekt. «Sellele küsimusele on olemas igati ammendav vastus, aga see sisaldab konfidentsiaalset informatsiooni. Ma olen kindel, et te ei soovi, et ma kellegi usaldust petaksin. Järelikult ei saa ma sellele veel umbes nädala või paari jooksul kahjuks vastata.»

 8. Leia väljapääs pikas ja mõttetus targutamises. Kui sa oskad piisavalt pikalt lobiseda, siis unustavad kõik küsimuse ära ja keegi ei saa teada, kas sa sellele lõpuks vastasid või ei.

  See, kas meie peaminister, kasutab samu võtteid, jääb lugejate endi otsustada.
Tagasi üles