Eesti vajab suuri investeeringuid, et riigi ülimadalat majanduskasvu kiiremale tempole aidata. Eestis on üha rohkem inimesi, kes kahtlevad põlevkivist elektritootmises, nii et Tootsi tuulepark oleks tähtis ka maailmavaateliselt ja Euroopa Liidu keskkonnaeesmärkide täitmisel. Riiklik energiafirma on lubanud senisest palju rohkem energiat toota taastuvaist allikaist.
Need argumendid kõnelevad valitsuse otsuse poolt anda 160 hektarit Tootsi sood konkursita riiklikule energiafirmale. See on olnud valitsuste pikaajaline poliitika, et ebaharilikult suuri investeerimisprojekte võiks erandlikel tingimustel toetada. Kui iga riigile kuuluv maatükk võiks omanikku vahetada vaid oksjoniga, tähendaks see seda, et ka puidumassitehase 100 hektarit tuleks panna enampakkumisele. Mis tähendaks ilmselt miljard eurot maksva puiduinvesteeringu surma.
Tõsi, maatükk oleks andnud hoogu ka Eesti Energia äritegevusele. Äris on kord juba nii, et kui keegi on peal, siis keegi peab alla jääma. See võib tulla üllatusena, sest lagedat maad ja tugevat tuult näib Eestis olevat piiramatul hulgal, aga uute tuulegeneraatorite püstitamise võimalusi on järel väga vähe. Sellel on kaks põhjust.
Esiteks on valitsus seadnud tuuleenergiatoetusele mahupiirangu. Riik maksab aastas kuni 32 miljonit eurot kuni 600 GWh tootmise eest. Kui olemasolevad pargid toodavad piirnormi mahus energiast, siis iga järgmine park hakkab olemasolevate tuuleparkide toetust kärpima. Suuremas hädas on vanemad vähem efektiivsed pargid.
Teiseks on kaitseministeerium vaidlustanud või keeldunud ehitusluba andmast enamikule uutest tuulepargiprojektidest riigikaitselistel põhjustel. Riigikaitsjad on peatanud 1350 MW mahus tuuleparkide projekte. Praegu on teada ainult kaks projekti, mis võiksid töösse minna – Tootsi ja 100 MW Aidu park.