Kolmas mõistatus: Gülen. Erdoğan tegi hoolimatult lõpu tähtsale liidule kaasislamistist Fethullah Güleniga, millega raudkindel liitlane muutus kindlameelseks riigisiseseks oponendiks, kes vaidlustas Erdoğani juhtpositsiooni ja paljastas tema korrumpeerituse. Poliitilises sõjas eaka islamivaimulikuga, kes elab Pocono mägedes Pennsylvanias, väitis Erdoğan üsna uskumatul moel, et Güleni liikumine kavandas ja juhtis 2016. aasta juuni väidetavat riigipöördekatset.
Seejärel asus ta maha suruma Güleni poolehoidjaid ja üldse kõiki, kes talle ei meeldinud, mis tõi kaasa 47 000 vahistamist, 113 000 kinnipidamist, 135 000 vallandamist või ajutist töölt kõrvaldamist ning veel väga paljude inimeste sattumise nn sotsiaalse surma seisundisse. Erdoğan aga ei piirdunud sellega, vaid nõudis, et Washington annaks Güleni Türgile välja, ähvardades vastasel juhul kahe maa suhete halvenemisega: «Varem või hiljem peab USA langetama valiku: kas Türgi või Gülen.»
Miks valis Erdoğan vastasena välja Güleni, mis tekitas tõelise tormi Türgi islamistide ridades ja ohustas suhteid Ühendriikidega?
Neljas mõistatus: semantiline purism. Euroopa Liit nõustus vastumeelselt lubama 75 miljonit türklast viisavabalt hiiglaslikku Schengeni tsooni. See hüve võib Erdoğanile anda võimaluse saada lahti soovimatutest kurdidest ja Süüria põgenikest, rääkimata oma mõju suurendamisest sellistes riikides, nagu Saksamaa ja Holland.
EL seadis selle võimaluse kasutamise tingimuseks aga Türgi umbmääraselt sõnastatud terrorismivastaste seaduste täpsustamise, nõudes terrorismi puudutava seadusandluse ja praktika revideerimist ja viimist kooskõlla Euroopa standarditega.
Erdoğan oleks võinud teha selle tähenduseta järeleandmise ja vahistada neid, kes talle ei meeldi, mõne muu süüdistusega, kuid ta keeldus sellest («Ei ole võimalik revideerida terrorismi puudutavat seadusandlust ja praktikat,» sedastas üks minister otsesõnu) ja laskis niimoodi erakordse võimaluse käest.