Tallinna kinnisvaraturg püsib kolmel vaalal: inimeste kolimine pealinna, keskmise palga tõus ja madalad intressid. Kriisist võime rääkima hakata alles siis, kui üks neist komponentidest kukub tagant ära.
Lähiajal turul selliseid kardinaalseid muutusi pole näha. Kui vaadelda aga pikemat perspektiivi, siis ajalugu on näidanud, et krahh tuleb ühel hetkel kindlasti, kuid me keegi ei tea, millal. Pole olemas kinnisvaraturgu, mis lõpmatuseni tõuseb, ja turgu, mis lõpmatuseni langeb. Majanduse tsüklilisus on paratamatus.
Mis pole aga paratamatus ja mis võib turu kapitaalselt tuksi keerata, on valitsuse eksperimenteerimine ja lauslollused.
Tõsiseks mureks investorite silmis on kerkimas maksusüsteemi ebastabiilsus ja valitsuse vasturääkivad sõnumid eri poliitikate kohta. Investorid ei ole väga rumalad inimesed, ükskõik, mida tänane valitsus neist arvab. Olen mõnega kohtunud ja tean, et nad evivad lugemisoskust ja oskavad arvutada.
Kui investor teeb täna suvalise infoportaali lahti, siis praktiliselt iga nädal tuleb uudiseid, milliseid makse rõõmsalt tõstma hakatakse või millised ära jäetakse. Sellest johtuvalt tekib küsimus, miks peaks keegi siia investeerima? Täna on tingimused ühed, homme teised, ülehomme kolmandad – kellelgi pole kindlust.
Investorid tulevad siia teatud põhjustel, milleks on üldjuhul soodsam maksukeskkond, võimalik tootlus ja lihtne asjaajamine. Kui selles osas stabiilsust ja positiivseid signaale ei ole, siis tuleb otsida teisi alternatiive. Vaadates lähiriike, siis on Eesti paraku muutumas järjest vähematraktiivseks. Läti ja Leedu majanduskasv näitab seda hästi.