Mina kasvasin üles kodus, kus oli ainult üks vanem – ema. Jah, mul oli isa, kuid kui mu vanemad said aru, et nende suhtest ei tule midagi välja, kolis isa ära. Meie pere oli üsna tüüpiline, kui võtta arvesse seda hulka lapsi, kes elavad ainult ühe vanemaga. Nagu ka Kersti Kaljulaid ütles: meie riigis on tuhandeid lapsi, kes kasvavad nn katkistes kodudes. Neil on üks vanem, kuid kas see tähendab automaatselt, et nad jäävad selle tõttu millestki lapsepõlves ilma?
Minu ema oli alati minu superkangelane. Kui oli vaja järgmiseks päevaks lõpetada salli kudumine tööõpetuses, istus ta minuga üleval hiliste õhtutundideni, aidates varrastel silmuseid lugeda. Kui mul oli vaja toas tapeeti vahetada ning uus kapp tuppa ehitada, oli tema see, kes ajas selga tunked ja hakkas tööle. Ema oli alati minu jaoks olemas. Polnud tähtis, et ta kasvatas mind üksi. Tähtis oli, et ta oli olemas, millal tahes ma teda vajasin, mida tahes oli vaja teha. Ta oli kokk, kunstnik, töömees(naine), autojuht, aednik, kooliõpetaja, teadlane, matemaatik ning sõber – seda kõik ühes isikus.
Eile avasin kodus arvuti ning nägin, et Siiri Oviir on rääkinud sellest, milline peaks olema üks ema. Aasta ema tiitel antakse ju ometi naisele, kes on eriline, kes peaks olema eeskujuks teistele emadele, kes on tõesti ema, kes pingutab oma laste nimel. Oviir tõi vastandina abielunaisele üksikemana kellegi, kes võib igal jõuluõhtul lastele uut meest tutvustada. Ja mis siis sellest oleks? Vanemaks olemine ei tähenda, et vanem peaks unustama oma sotsiaalelu ära. Aasta ema peaks just olema naine, kes suudab omavahel ühitada pere- ning sotsiaalelu. Ta ei peaks olema üksi ainult selleks, et tõestada, et ta suudab seda.