- Mis teil praegu käsil on?
Lõpetan «Balti riikide ajaloo» teist, täiendatud väljaannet. See ilmus 2010 Inglismaal ja on tõlgitud kaheksasse keelde. Viimane oli hispaania, järgmine on türgi keel. Olen käinud seda isegi Jaapanis esitlemas. Eestikeelset on ostetud rohkem kui 6000 eksemplari. Uude väljaandesse lisan seda, mis on toimunud viimase seitsme aasta vältel, teen parandusi ja kohendan teksti.
Teine suurem asi on välispoliitika instituudi egiidi all Eesti Euroopa Liidu eesistumise konverentsi korraldamine, kuhu tulevad kohale mõttekodade esindajad kõikidest liikmesriikidest.
«Ema, miks sa eesti keeles ei räägi?»
Enne, kui me perega 1979. aastal esimest korda Eestisse tulime, õpetas ema mulle, et Eestis räägime ainult eesti keeles. Ma rääkisin tolleks ajaks juba läbisegi eesti ja inglise keelt.
Tulime Helsingi kaudu ja toona käis sealt Tallinna üks laev päevas. See polnud veel isegi mitte Georg Ots, vaid MS Tallinn. Jõudsime Tallinna ja läksime kõik Viru hotelli, sest see oli ainus koht, kuhu Inturist meid majutas. Loomulikult olid hotellis pööraselt pikad järjekorrad nii vastuvõtus kui ka lifti juures. Kõigil oli nii palju kohvreid kaasas, kui üldse oli võimalik, sest sugulastele oli vaja ju igasuguseid asju tuua.
Ema märkas, et ümber nurga on ainult personalile mõeldu lift. Ta teadis, et personal suhtub välismaalastesse paremini kui eestlastesse. Nii ta läks ja küsis vastuvõtuletist inglise keeles, kas me tohiksime kasutada teeninduslifti, et meil on nii palju asju. Paistis, et lahkelt ollakse valmis meile seda lubama. Aga vestluse jooksul tulin mina ema kõrvale ja küsisin: «Ema, miks sa eesti keeles ei räägi?» Selle peale keeras teenindaja selja ja läks minema.
Sündinud 7. detsembril 1966 Torontos.
1989 lõpetas Toronto Ülikooli ajaloo erialal ja oli 1990-1991 välisaspirant Tartu Ülikoolis.
1991–1996 doktorantuur Londoni Ülikoolis, doktoritöö käsitles vapse ja vaikivat ajastut.
Alates 1996. aastast seotud Tartu Ülikooliga. Olnud ajaloo osakonna külalislektor, politoloogia osakonna dotsent, riigiteaduste instituudi juhataja, Balti poliitika professor ja külalisprofessor Humboldti Ülikoolis Berliinis.
2000–2013 Eesti Välispoliitika Instituudi juhataja.
Avaldanud kaks ingliskeelset monograafiat Balti riikide ajaloost (2010) ja paremäärmuslastest sõdadevahelises Eestis (2000).
Tunnustused:
Balti Assamblee Teaduspreemia (2011), välisministeeriumi hõbemärk (2013), riigi teaduspreemia (2014) ja Balti Kaitsekolledži auliige (2016).
Kuulub aastast 1986 korporatsiooni Rotalia.
Abielus, kaks last.