Minu kodukoha kooriliikumise juht oli aastaid Peterburi konservatooriumi kasvandik köster Habicht. Peterburi kõrgkoolides said koolituse tuhanded eesti haritlased. Palju oli neid, kes optandina koju ja Eesti riiki ehitama tulid. Ka need, kes sinna jäid, enam kui saja elukutse ja ameti esindajad, moodustasid kuni 1938. aastani selle linna orgaanilise osa.
Peale selle elas tollal Peterburi ümbruskonna eesti rahvuslikes külanõukogudes (s.o valdades) üle 12 000 inimese. Ikka selle 1938. aastani, mil kõik 15 eesti külanõukogu likvideeriti. Siis tuli Suur Terror ja paljud neist on maetud Peterburi Levaševo ühishaudadesse.
Eestlaste argipäevast, aga ka kultuuri- ja hariduselust Peterburis võiks kirjutada veel mitu põnevat raamatut, aga piirdun siin vaid paari killukesega.
Mind intrigeerisid Peterburi rahvakoolide direktoraadi arhiivifondist leitud toimikud sealsetest suurtest raamatukogudest. Mõnes oli ligi kaks kolmandikku raamatutest eestikeelsed, lisaks soome- ja venekeelseid. Kui ruttate vaidlema, et see ei tähenda veel, nagu olnuks ka kaks kolmandikku töölistest eestlased, on teil muidugi õigus. Aga seda enam räägivad need arvud Peterburi eestlaste kultuuri-, täpsemini lugemishuvist. Ilmekas võiks olla ka killuke spordi valdkonnast.
Oleme harjunud teadmisega, et eestlastele, kes on sisse piiratud võimsatest jäähokimaadest (Rootsi, Soome, Venemaa, Läti), on see ala alati võõras olnud. Ei ole. 1912. aastal võitis Venemaa karika Peterburi hokimeeskond, alistades üllatuslikult (5:1) Moskva meeskonna. Ajalehes on võiduka meeskonna foto. Arhiivis on sama foto allkiri «Peterburi Eesti spordiseltsi «Kalev» hokimeeskond». See spordiselts oli kuulus väga mitmel alal. Publikut lummati näiteks jalgratta tünnisõiduga.
Peterburi on jäädvustunud kümnete tuhandete eestlaste perekonnalukku. Sel kevadel näitas soliidne vanaproua mulle Peterburi Obuhhovi tehases Vene laevastikule torpeedosid teinud vanaisa kirju. Jutu illustratsiooniks oli aga kellegi kindralihärra juures virtinana teeninud vanaemale truu teenistuse eest kingitud portselanist suhkrutoos.
Üks minu hõimlane pidas Putilovi tehase juures poodi. Ajaloolasena sain talle vastata, et Peterburi arhiivides on peidus ka väga suur osa eesti rahva kirjalikust mälust, sest suuremad saladused ja poliitiline teave on hoiul meid valitsenud riikide arhiivides.