-Kas Venemaalt tuli seoses selle vahejuhtumiga ka mingi üllatus?
Huvitav on see, et Venemaa ei kasutanud seal paiknevat raketisüsteemi. Olgugi et ameeriklased teavitasid neid kaks tundi enne rünnaku algust, ei andnud venelased sellest oma raketiüksustele märku. See tähendab, et nad ei püüdnudki seda lööki ära hoida.
Sinna veeti mõni aasta tagasi raketikompleks S-400, mis on võimeline laskma alla raketid, mis lendavad allahelikiirusega 900 kilomeetrit tunnis.
Ka Süürial endal on õhutõrjeraketikompleksid – S-300. Osaliselt võib see Tomahawk-suguseid rakete alla lasta. Aga need ei jõudnud samuti tulistada või ei tehtud seda meelega.
Nagu olen aru saanud, pidid venelased ka süürlasi hoiatama. Seepärast oli hukkunute arv sellises intensiivses rakettide rahes väike.
-Mida peaks Venemaaga seoses al-Assadiga tegema?
Näeme, et Venemaa ei kontrolli tegelikult al-Assadit ei poliitilises ega ka majanduslikus mõttes. Hiljutine keemiarünnak tõendab just seda.
Ka Ühendriikide välisminister Rex Tillerson ütles, et Venemaa on läbi kukkunud endale 2013. aastal võetud kohustuses kindlustada Süüria keemiarelvade luku taga püsimine.
Praegu ei ole muidugi veel päris kindel, kas see rünnak tehti nendesamade keemiarelvadega, mida Venemaa lubas mõni aasta tagasi aidata ära hävitada. Aga kui tuletada meelde, siis toona ei lastud rahvusvahelisi vaatlejaid vähemalt kahte keemiarelvadega seotud objekti sisse.
Nagu hiljutised uudised on näidanud, ei ole al-Assadi režiimi kaitsmine Venemaale toonud mitte mingisuguseid geopoliitilisi dividende. Suuremast koostööst Ühendriikidega kui võrdsega võib unistada. Veel enam, Süüria president diskrediteeris rahvusvahelisel areenil oma peamist liitlast ja võib öelda, ka kaitsjat – Venemaad.