Viimase 25 aasta jooksul on Venemaal aset leidnud palju terrorirünnakuid, kuid 3. aprillil metroorongis plahvatanud pomm, mis nõudis 14 inimelu, on esimene terrorirünnak Peterburis, mida Venemaal tuntakse endiselt kui põhjapoolset pealinna või kultuuripealinna.
Eestis ollakse Peterburis juhtunust vapustatud. Millised meeleolud valitsevad Peterburis pärast plahvatust ja millest inimesed räägivad?
Need, kellega olen rääkinud, on samuti toimunust šokeeritud. Õnneks minu sugulastest ja tuttavatest keegi kannatada ei saanud. Kuigi mitmest läks see kohutav õnnetus väga napilt mööda.
Meeleolud linnas ei ole praegu kõige paremad. Inimesed tunnevad kaasa peredele, kelle lähedased ja sugulased terrorirünnakus hukkusid või kannatada said. Ühtlasi loodetakse, et võimud teeksid omalt poolt kõik, et rünnaku planeerijaid ja täideviijaid karistataks ning kannatanud saaks abi.
Kas 3. aprilli rünnaku järel on Peterburis midagi teisiti? Sellistel puhkudel on kombeks rõhutada, et maailm pole enam endine…
Midagi kardinaalselt muutunud pole ning Peterburi jääb endiselt Peterburiks. Peterburi elanikud on sügavas šokis, kuid ma isiklikult loodan, et midagi sellist enam ei kordu.
Moskva ja Peterburi metroos on igal pool turvaväravad, politseinikud teenistuskoertega, kõikvõimalikud valvurid. Turvalisuse tase peaks olema justkui väga kõrge. Miks siis ikkagi midagi sellist juhtus?
Ühest küljest pole mitte ükski turvasüsteem sada protsenti kindel. Kui see nii oleks, siis terrorirünnakuid ei toimuks.
Teisest küljest tundub ka mulle, et turvameetmed Peterburi metroos on tunduvalt nõrgemad, kui need peaksid olema. Jah, metalliotsijatega raamid on paigaldatud enamikusse metroopeatustesse, kuid need ei täida oma ülesannet. Suure inimmassi puhul on efektiivne kontroll võimatu. Kui igaüht hakata läbi otsima, siis tekiksid pikad järjekorrad, nagu lennujaamade turvakontrollis.